Odnowa historii: Młodzi mieszkańcy przywracają świetność ruinom kościoła św. Bartłomieja w Grodźcu

Odnowa historii: Młodzi mieszkańcy przywracają świetność ruinom kościoła św. Bartłomieja w Grodźcu

Otwarcie dla zwiedzających kolejnej części historycznego Zamku w Grodźcu – ruin kościoła św. Bartłomieja wraz z przyległym terenem, stało się faktem. Dzięki zaangażowaniu uczniów z lokalnych szkół podstawowych z Wieszcząt oraz Świętoszówki, obszar ten odzyskał swój dawny blask.

Historia kościoła, pierwotnie drewnianego, i jego parafii datuje się na rok 1447. W latach 1569-1579, kiedy posiadłością zamkową zarządzali Grodzieccy herbu Radwan z Brodów, powstał nowy, murowany z kamienia kościół. Jego ruiny można obecnie podziwiać w czasie spaceru po parku zabytkowym. Mimo swojej wartości historycznej i uroku, miejsce to nie było wcześniej popularne wśród turystów – zarosłe trawą nie zachęcało do zwiedzania, a otaczające go alejki zostały niemal całkowicie zatarte przez czas.

W styczniu bieżącego roku w Grodźcu powstało Stowarzyszenie Pasjonatów Zabytków Techniki, które podjęło się wyzwania odnowienia ruin. Jak tłumaczy prezes Stowarzyszenia, Arkadiusz Trefon, ich celem było przede wszystkim oddanie czci temu miejscu. W kościele tym w roku 1782 ochrzczony został bowiem Józef Bożek z Bier – wynalazca i twórca pierwszej w Europie lokomobili parowej. Postać ta, choć wybitna, jest mało znana w kraju. Inspiracją do działania stał pojazd parowy Bożka. Stowarzyszenie złożyło wniosek na konkurs Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który zdobył wysokie oceny, a tym samym pozyskano środki na realizację projektu „Partycypacja społeczna w uprządkowaniu ruiny z XVI w. w Grodźcu”.

W ramach projektu przewidziano m.in. organizację trzech warsztatów edukacyjnych z udziałem edukatora przyrodniczego, muzealnika-antropologa, historyka, muzealnika-etnografa oraz europeisty. Ponadto uczniowie odwiedzili Muzeum w Cieszynie, gdzie mogli z bliska zapoznać się z pracą muzealnika. W końcowej fazie projektu, pod koniec wakacji, 12 uczniów ze szkół podstawowych z Wieszcząt i Świętoszówki poświęciło swój czas na uporządkowanie terenu ruin XVI-wiecznego kościoła w Parku Zamkowym. Zrealizowane w ciągu zaledwie trzech dni prace porządkowe nadały temu miejscu nową funkcję i zupełnie zmieniły jego wygląd. Zakupiono również żwir, który posłużył do utwardzenia terenu i ułatwił dostęp do zabytku.