Nowa całoroczna stacja ratunkowej Grupy Beskidzkiej GOPR w Wiśle: plany i wyzwania
Grupa Beskidzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) zamierza zrealizować ambicjonalny plan budowy stacji ratunkowej, która miałaby działać przez cały rok w Wiśle. Już teraz dysponują gotowym projektem architektonicznym i branżowym, a także koniecznym pozwoleniem na realizację budowy. Niemniej jednak, kluczowym wyzwaniem jest niewystarczające finansowanie, które może spowodować przesunięcie startu inwestycji aż do roku 2026 – jak poinformował Marcin Szczurek, lider Grupy Beskidzkiej GOPR.
Budowa nowej, nowoczesnej stacji ratunkowej jest konieczna ze względu na dynamicznie rosnącą frekwencję turystów w regionie. Z raportów GOPR wynika, że obszar Wisły odnotował znaczny wzrost liczby wypadków – z około 20 przypadków rocznie sprzed kilku lat, do 80 incydentów tylko w roku 2023. Wielkim atutem regionu, ale też czynnikiem generującym ryzyko, są trasy rowerowe prowadzące przez górski teren, które przyciągają coraz to większe rzesze amatorów aktywnego wypoczynku.
Aktualnie ratownicy GOPR stacjonujący w Wiśle mogą pełnić swoje obowiązki jedynie podczas weekendów, korzystając z gościnności Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworniku. Planowana nowa stacja ma zapewnić ciągłą, całoroczną obecność co najmniej dwóch ratowników, gotowych do natychmiastowego niesienia pomocy potrzebującym.
Lokalny samorząd przekazał na początku tego roku działkę pod budowę stacji GOPR w wieczyste użytkowanie. Niemniej jednak, mimo posiadania terenu, organizacja nie dysponuje wystarczającymi środkami do pokrycia kosztów inwestycji. GOPR planuje sfinansować projekt przede wszystkim dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.