Koncept bookcrossingu: Wolność dla książek

Koncept bookcrossingu: Wolność dla książek

Wyobraź sobie drewnianą budkę pełną książek, które są tam zamknięte, ale każdy przechodzień ma możliwość je „uwolnić” i przekazać dalej. Mówimy tutaj o koncepcji bookcrossingu.

Niedawno, pierwsza tego typu budka bookcrossingowa została udostępniona do użytku publicznego na terenie Gminy Goleszów. Jest ona zlokalizowana na obszarze rekreacyjnym tej gminy, blisko tężni solankowej.

Inicjatywa powstania tego obiektu wyszła od biblioteki w Goleszowie i uzyskała wsparcie ze strony gminy. Wykonaniem budki zajął się Adam Adamczyk – utalentowany rzeźbiarz, który do tej pory stworzył m.in. ławki upamiętniające jubileusz oraz świąteczne ozdoby, które co roku zdobią okolice urzędu gminy.

Sylwia Cieślar, Wójt Gminy Goleszów, zachęca wszystkich do korzystania z tej bezpłatnej usługi. „Budka bookcrossingowa daje książkom drugie życie, umożliwiając im trafić w ręce nowych czytelników”, mówi Cieślar.

Koncept bookcrossingu polega na nieodpłatnym przekazywaniu książek przez pozostawianie ich w miejscach publicznych, a także na specjalnie przygotowanych półkach bookcrossingowych (takich jak stoliki, regały lub gabloty). Zasada jest taka, że znalazca może przeczytać daną książkę i następnie przekazać ją dalej. Jest to nowatorski sposób na popularyzację czytania i dbanie o obieg książek. W ten sposób powstaje ruchoma wirtualna biblioteka, która nie posiada stałej siedziby, regałów ani kart bibliotecznych.