Pożar w kamienicy w Jaworze: Mieszkańcy ewakuowani, źródłem dymu była lodówka z restauracji

Pożar w kamienicy w Jaworze: Mieszkańcy ewakuowani, źródłem dymu była lodówka z restauracji

W nocy, kamienica położona przy ul. Chrobrego w Jaworze stała się miejscem ewakuacji jej mieszkańców. Z jednego z lokali gastronomicznych unosił się gęsty dym, który następnie przedostawał się na klatkę schodową i do poszczególnych mieszkań. Strażacy, używając technologii termowizyjnej, zidentyfikowali przyczynę – palące się wytłaczanki na jajka.

Tego samego dnia (11 września), o godzinie 1 w nocy, straż pożarna z Jawora (województwo dolnośląskie) otrzymała informację o możliwości powstania pożaru w budynku kamienicy znajdującej się przy ul. Chrobrego. Alarm został podniesiony przez jednego z mieszkańców, który zauważył niepokojąco dużo dymu na klatce schodowej i we własnym mieszkaniu.

Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia dostrzegli, że źródłem dymu jest restauracja umiejscowiona w budynku kamienicy. Ze względu na późną porę i zamknięcie lokalu, nie byli w stanie od razu zidentyfikować miejsca powstania dymu. Mieszkańców natychmiast ewakuowano, a następnie przystąpiono do akcji gaszenia. Wkrótce po wejściu do lokalu odkryto, że zamieszanie wywołane było przez palące się w lodówce wytłaczanki na jajka.

– Interweniujący strażacy zaopatrzeni w aparaty ochronne dla dróg oddechowych oraz urządzenia do gaszenia ognia, wkroczyli do restauracji by zlokalizować źródło pożaru. Ze względu na brak widocznych śladów pożaru i intensywny dym, strażacy użyli kamery termowizyjnej do namierzenia źródła problemu. Okazało się nim być lodówka i palące się w niej wytłaczanki na jajka – relacjonuje kpt. Krzysztof Napierała z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze.