24. edycja imprezy promującej transplantację i transplantologię zyskuje jeszcze większą popularność

24. edycja imprezy promującej transplantację i transplantologię zyskuje jeszcze większą popularność

Tradycja organizowania wydarzenia, mającego na celu propagowanie wiedzy o transplantacji oraz samym procesie transplantologicznym, kontynuowana jest w Wiśle już od dwudziestu czterech edycji. Jest to jedyna taka inicjatywa w Polsce, która nieprzerwanie od niemal 14 lat, dwa razy do roku, przyciąga uczestników nie tylko z terenów podbeskidzkich, ale i z Warszawy. Nie znajdziemy w kraju drugiego tak efektywnie uświadamiającego społeczeństwo wydarzenia na tak ogromną skalę.

W aktualnej edycji frekwencja była wyższa niż poprzednio, choć sama liczba uczestników czy sztafet nie jest tutaj priorytetem. Najważniejszym celem jest ciągłe rozszerzanie grupy osób posiadających świadomość na temat transplantologii i znaczenia procesu transplantacji dla ratowania ludzkiego życia.

Znajdowali się tam zarówno ludzie po przeszczepie, lekarze czy uczniowie szkół ze Śląska, w tym między innymi z Cieszyna i Wisły, jak też znane twarze z różnych dziedzin. Wśród nich byli między innymi aktor Mariusz Jakus, związany z BPNŻ od 2018 roku, piosenkarka Halina Mlynkova, sportsmenka Angelika Cichocka czy artystka kabaretowa Olga Łasak. Wspomnieć należy również o Oli Kocie, związanej z Eska TV oraz dziennikarce sportowej Paulinie Chylewskiej.

Wszyscy chętnie udzielali wywiadów dla mediów. Dodatkowo, przemawiali do tych, którzy jeszcze wahają się przed podpisaniem deklaracji woli dotyczącej transplantacji. Ola Kot i Olga Łasak jednogłośnie zachęcały: – Nie ma nad czym się zastanawiać, trzeba to po prostu podpisać. Ten jeden podpis może uratować komuś życie.