Debata na temat pensji nowego Burmistrza Skoczowa podczas ostatniej Sesji Rady Miasta

Debata na temat pensji nowego Burmistrza Skoczowa podczas ostatniej Sesji Rady Miasta

Podczas ostatniej Sesji Rady Miasta Skoczowa, która odbyła się 22.04.2024, doszło do intensywnych dyskusji w związku z pensją Rajmunda Dedio – nowo wybranego Burmistrza Skoczowa. Wysokość zarobków osób pełniących funkcje publiczne nieustannie budzi kontrowersje i emocje wśród społeczeństwa, a najnowsza debata nie była wyjątkiem.

Rok 2021 przyniósł zmiany w ustawie dotyczącej wynagrodzeń osób na kierowniczych stanowiskach państwowych, które zostały uchwalone przez rząd. Ta aktualizacja prawna zaowocowała decyzją radnych z powiatu o podniesieniu pensji burmistrzów. W efekcie, w 2021 roku, radni zdecydowali o podwyższeniu pensji Burmistrza Skoczowa, Mirosława Sitka, do kwoty 18 117 zł. Sytuacja finansowa Sitka poprawiła się jeszcze bardziej we wrześniu 2023 roku, gdy jego miesięczne wynagrodzenie (łącznie z dodatkami) wzrosło do sumy 20.130 zł.

Jednakże, nowa Rada Miejska Skoczowa postanowiła zadziałać inaczej w przypadku Rajmunda Dedio, nowego Burmistrza Skoczowa. Choć maksymalna kwota jaką mógłby otrzymać to 20.130 zł, zarówno sam Dedio, jak i Komisja Budżetu zgodzili się na redukcję jego pensji. Burmistrz uzasadnił tę prośbę jako spełnienie jednej ze swoich obietnic wyborczych.

Decyzja ta nie spotkała się jednak z jednomyślną aprobatą wszystkich obecnych na sesji.