Bieg po nowe życie: Wisła eduje mieszkańców w zakresie transplantacji!

Bieg po nowe życie: Wisła eduje mieszkańców w zakresie transplantacji!

Za kilka dni, 14 maja, odbędzie się w Wiśle wyjątkowy event. Każdego roku miasto przypomina o roli, jaką odgrywa transplantacja narządów w medycynie i jak wielkie znaczenie ma dla ludzi. W tym roku osoby z przeszczepionymi narządami ponownie spotkają się z artystami i gwiazdami, by wspólnie odbyć symboliczny marsz nordic walking.

Wisła edukuje w zakresie transplantacji narządów

Bieg po nowe życie to tytuł doskonale nawiązujący do sedna imprezy. Bo transplantacja narządów istotnie daje nowe życie osobom zmagającym się z ciężkimi chorobami narządów, na przykład serca, czy nerek. W wielu przypadkach transplantacja nie tylko daje nową jakość życia, ale wręcz je ratuje. Przeszczep często jest jedyną szansą na uratowanie osoby chorej.

Problem polega na tym, że ludzie nie myślą o takich sprawach, jak dzielenie się narządami po śmierci. Z kolei zrozpaczona rodzina po odejściu ukochanej osoby nawet nie chce rozmawiać na ten temat z lekarzami, nieśmiało pytającymi o możliwość przeszczepu przydatnych narządów. I teoretycznie w Polsce narządy osoby zmarłej można pobrać bez oficjalnej zgody, jednak lekarze często z szacunku pytają rodzinę osoby zmarłej o taką zgodę.

Pozostaw po sobie nowe życie

Śmierć to trudny temat, ale faktem jest, że ludzie umierają każdego dnia. Nie zawsze da się uratować osoby uczestniczące w wypadkach samochodowych, czy chorujące przewlekle. Natomiast w przypadku osób z narządami wymagającymi przeszczepu jest zupełnie inaczej. Ich życie zależy od tego, czy znajdzie się dawca.

Warto na spokojnie się zastanowić, czy nerka faktycznie jest nam lub naszym bliskim, niezbędna do pochówku. Czy możliwość pozostawienia po sobie daru nowego życia dla drugiej osoby nie wydaje Wam się wspaniała? Jeśli tak, pomyślcie o wyrażeniu takiej woli już dzisiaj. Wystarczy poinformować o tym rodzinę, oficjalne zgody nie są potrzebne. Jeśli mimo wszystko nie chcecie, by po śmierci wykorzystano Wasze narządy, musicie zgłosić oficjalny sprzeciw w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów.