Budżet na 2022 z deficytem. Podwyżki dla burmistrza i radnych

Budżet na 2022 z deficytem. Podwyżki dla burmistrza i radnych

Podczas sesji 22 grudnia zajmowano się budżetem na rok 2022. Burmistrz z radnymi ustalili wydatki na przyszły rok, a oprócz tego omówili także planowane inwestycje oraz kwestię podwyżek dla burmistrza i radnych. Mimo dużego deficytu w budżecie znaleziono pieniądze na podwyżki dla włodarzy Wisły.

Wisła z 12-milionowym deficytem na 2022 rok

Przyszły rok będzie trudny dla wielu samorządów w Polsce. Wprowadzenie Polskiego Ładu w połączeniu z inflacją i podwyżkami cen za usługi komunalne i media znacznie podwyższyło wydatki bieżące. A wpływy będą mniejsze, ponieważ wciąż zmagamy się z pandemią koronawirusa, co stanowi poważne obciążenie dla branży turystycznej, na której miasto Wisła się opiera. Taka mieszanka zmian i podwyżek to prawdziwy cios dla samorządów, które będą zmuszone do poszukiwania pieniędzy w oszczędnościach, dofinansowaniach lub pożyczkach.

Samorząd Wisły zaplanował na przyszły rok wydatki i inwestycje sięgające 76 mln zł. W budżecie znajdą się natomiast 64 mln zł. Przyszły rok nie będzie jednak dla Wisły problematyczny, gdyż miasto ma oszczędności z poprzednich lat. Samorząd planuje także zaciągnąć pożyczkę w wysokości 1,3 mln zł.

Podwyżka dla burmistrza poparta jednogłośnie

Mówi się, że wraz z inflacją będą wzrastać również pensje. Jak na razie podwyżki płac są rzadkością, ale wiele samorządów w Polsce ustaliło już podwyżki diet dla radnych i pensji dla burmistrza. Nowe kwoty zaczną obowiązywać od nowego roku.

W Wiśle podwyżkę dla burmistrza poparto jednogłośnie. Podwyżkom diet dla radnych sprzeciwiło się 2 zebranych. W związku z tym zmiany poparto większością głosów.

Podwyżki dla osób w samorządzie są naturalną konsekwencją zmian w wysokości opłat i cen produktów. Co prawda przedstawiciele innych zawodów nie mogą liczyć na tak oczywiste i korzystne podwyżki. Miejmy nadzieję, że sytuacja większości Polaków nie będzie tak trudna, jak przepowiadają ekonomiści.