Ceny żywności jeszcze wzrosną?

Ceny żywności jeszcze wzrosną?

Inflacja już daje się Polakom we znaki. Wzrosły ceny produktów i usług, a rachunki wystrzeliły w górę jak z procy. I chociaż może się wydawać, że sytuacja zatrzyma się na tym trudnym, ale stabilnym poziomie, to przedstawiciele branży handlowej są innego zdania. Producenci żywności otwarcie mówią o tym, że najgorsze wciąż przed nami.

Problem energetyczny dotyczy również producentów żywności

Ceny produktów niekiedy rosną tak potwornie, że trudno uwierzyć, iż stoi za tym inflacja, a nie chęć dorobienia się na ludzkiej krzywdzie. Niestety ceny żywności i innych produktów dostępnych w sklepach mają prawo rosnąć. Wyższe rachunki za wodę, gaz i prąd rujnują przedsiębiorstwa, a producenci żywności zmagają się z ogromnymi wydatkami, których wcześniej nie było. A przecież nikt nie produkuje żywności z dobroci serca. To biznes, na którym powinno się zarabiać. Tymczasem producenci żywności przekonują, że ceny i tak są niższe, niż powinny. Jednocześnie nie ukrywają, że powinniśmy spodziewać się dalszych podwyżek.

Polacy zaczną zmieniać swoje nawyki żywieniowe

Tyle się mówi o konieczności zdrowego odżywiania, ale zbilansowana dieta staje się coraz mniej dostępna dla przeciętnego Polaka. Obecnie wszystko, co zdrowe, jest drogie: od masła, przez owoce, po mięso i ryby. Wybawieniem jest natomiast żywność wysoko przetworzona, a więc ta najgorsza dla zdrowia. I niestety, wkrótce Polacy z pewnością zaczną oszczędzać na jedzeniu. Zmiana nawyków żywieniowych społeczeństwa z pewnością odbije się na branży. Można się obawiać wysypu tańszych produktów żywieniowych złej jakości. Miejmy nadzieję, że najczarniejsze scenariusze ekonomistów i przedsiębiorców się nie sprawdzą. Nie ulega jednak wątpliwości, że trudny czas potrwa dłużej, niż sądzono.