Królowa Elżbieta II i jej niezwykłe powiązania ze Śląskiem!

Królowa Elżbieta II i jej niezwykłe powiązania ze Śląskiem!

Wieść o śmierci królowej Elżbiety II, będącej postacią absolutnie wyjątkową, zelektryzowała nie tylko mieszkańców Wielkiej Brytanii. Dzielną kobietę, która rządziła krajem przez rekordowe 70 lat, wspominają także inne kraje Europy, w tym Polska. Jak się okazuje, królowa Elżbieta II miała szczególne znaczenie dla Śląska.

Królewskie korzenie sięgające Piastów Cieszyńskich

Historyk Władysław Żagan opisał na swoim blogu imponującą genealogię rodu Windsorów, z którego wywodziła się również królowa Elżbieta. Z zapisu wynika, że królowa była bezsprzecznie powiązana ze śląskim rodem Piastów Cieszyńskich. Co więcej, Windsorowie mieli również prawa do polskiego tronu! To interesujący aspekt historii, o którym powszechnie się nie mówiło, aż do tragicznego dnia śmierci królowej Elżbiety II, która odeszła w wieku 96 lat. Zainteresowanych dodatkowymi ciekawostkami historycznymi odsyłamy na bloga pana Władysława. Tymczasem warto wspomnieć również o tym, że brytyjska rodzina królewska nie raz odwiedziła Polskę. Z kolei Polacy niejednokrotnie mieli w zanadrzu wspaniałe, wyjątkowe prezenty dla królowej.

Luksusowa zastawa do kawy i wiele innych — polskie pamiątki królowej Elżbiety

Trzeba przyznać, że Polacy potrafią docenić znamienitego gościa. Nie dość, że nasi rodacy okazywali niezwykłą gościnność przedstawicielom brytyjskiej rodziny królewskiej, to jeszcze pieczołowicie przygotowywali wyjątkowe prezenty. Jednym z nich była luksusowa zastawa do kawy wykonana w Hucie Silesia. Warto wspomnieć również o pani Ewie Grosek z Wisły, która stworzyła dla rodziny królewskiej wyjątkowe, ręcznie malowane bombki choinkowe. Królowa Elżbieta II otrzymała je do rąk własnych podczas spotkania z polskim ambasadorem w Londynie. Szkoda, że cała historia świata nie może składać się wyłącznie z tak ciepłych i miłych akcentów.