Drogowe podsumowanie wakacji

Drogowe podsumowanie wakacji

W całej Polsce trwa podsumowywanie sezonu wakacyjnego. Nie inaczej jest w temacie dróg i zdarzeń drogowych. Czy tegoroczne wakacje były bezpieczne? Jak przedstawiają się najnowsze statystyki?

Wypadki śmiertelne na polskich drogach

Przez cały okres wakacji odnotowano 451 wypadków śmiertelnych, w tym 75 kiedy osoba zmarła w szpitalu. To nieco wyższy wynik niż w tamtym roku. W sezonie 2021 było ich 437. Nie jest to jednak liczba, która by zatrważała, jednak nie ma również powodów do radości. Wypadki na Polskich drogach nadal są problemem, którego rozwiązaniem mają być obecnie wyższe kary.

Spora część zdarzeń śmiertelnych spowodowana jest niestety alkoholem. Wsiadanie za kierownicę pod wpływem jest jednym z czynników, które znacząco podwyższają statystyki.

A co z innymi zdarzeniami drogowymi?

Niestety i tutaj nie ma dobrym informacji. W tym roku na drogach doszło do około 5 tysięcy wypadków. Wynik jest nieco lepszy niż w 2020, jednak nadal nie jest on dobry. Widać jednak znaczącą poprawę w 2017 roku zdarzeń był prawie 7,5 tysiąca. Ta liczba z roku na rok spada i mamy nadzieję, że trend utrzyma się na równie dynamicznym poziomie w kolejnych latach,

Obniżenie liczby ogólnych kolizji być może ma przyczyny w coraz częstszych akcjach policji i karach. W tym roku policjanci zatrzymali około 70 tysięcy nietrzeźwych kierowców, którzy przez jakiś czas nie będą już stanowili zagrożenia na drogach,

Coraz częściej organizowane są również akcje uświadamiające o niebezpieczeństwach oraz nowych przepisach. Policjanci wychodzą do ludzi, aby poinformować ich o prawidłowym zachowaniu i zmianach w prawie. W szczególności dotyczyło dzieci, których bezpieczeństwo zarówno w czasie wakacji jak i roku szkolnego jest dla wielu dorosłych najważniejsze.

Mamy nadzieję, że Wasze urlopy były w tym roku bezpieczne i wróciliście z nich uśmiechnięci i zdrowi. Życzymy zdrowia i udanego roku szkolnego wszystkim dzieciom i im rodzicom. Mamy nadzieję, że właśnie rozpoczęty rok szkolny upłynie w miłej i spokojnej atmosferze.