Forum Sołtysów w Wiśle — dyskusje o przyszłości polskiej wsi

Forum Sołtysów w Wiśle — dyskusje o przyszłości polskiej wsi

W zeszłym tygodniu w Wiśle odbyło się Forum Sołtysów, a właściwie kolejna edycja eventu, organizowanego każdego roku. Spotkanie jest świetną okazją do dyskusji i miłego spędzenia czasu w gronie osób połączonych wspólną misją. Forum Sołtysów wiąże się również z konkursem Piękna Wieś Województwa Śląskiego. Każdego roku na spotkaniu wyłania się laureatów konkursu.

Spotkanie poświęcone polskiej wsi

Rozwój polskiej wsi jest tak samo istotny, jak rozwój miast. Na Forum Sołtysów każdego roku porusza się istotne tematy związane z funkcjonowaniem wsi, a także ich znaczeniem dla rozwoju miast. W tym roku zebrani mieli okazję do świętowania, ponieważ wsie województwa śląskiego każdego roku prezentują się coraz lepiej, co można potwierdzić za pomocą określonych dokumentacji i zdjęć. Konkurs Piękna Wieś Województwa Śląskiego to świetna motywacja dla mieszkańców, by rozwijać się i dbać o ogólny obraz miejscowości. To taki lokalny patriotyzm, który korzystnie wpływa nie tylko na wygląd i funkcjonowanie wsi, ale również na poziom zadowolenia mieszkańców.

Nagrody pieniężne dla wyróżnionych

Konkurs wyróżniający wsie województwa śląskiego to ciekawe wydarzenie, w którym każdy ma szansę na wygraną. Nagrody pieniężne wręczono poszczególnym miejscowościom (najwyższa wygrana trafiła się wsi powiatu pszczyńskiego – 27 tys. zł), mieszkańcom i sołtysom. Przyznano również wyróżnienia, dzięki którym na nagrodę mogły liczyć także te miejscowości, które nie załapały się do pierwszej trójki zwycięzców.

Konkurs zwraca ogromną uwagę na wyjątkowe tradycje i obrzędy praktykowane na wsiach. To absolutnie wyjątkowe dziedzictwo kulturowe, które warto pielęgnować.