Helena Górniak: Przyjęcie na 103 urodziny w Goleszowie

Helena Górniak: Przyjęcie na 103 urodziny w Goleszowie

Helena Górniak, mieszkanka Goleszowa, obchodziła niedawno swoje 103. urodziny. To wyjątkowe wydarzenie nie mogło przejść bez uroczystego świętowania. Wójt gminy Goleszów, Sylwia Cieślar, zaszczyciła jubilatkę swoją osobistą wizytą. Przy tej okazji, złożyła Pani Helenie najserdeczniejsze życzenia zarówno od siebie osobiście, jak i od całej społeczności gminy. Jak podkreślała – fakt, że jedna z naszych mieszkanek dożywa tak podeszłego wieku, to prawdziwy powód do dumy i radości dla nas wszystkich.

Pani Helena przyszła na świat 15 lipca 1920 roku, w miejscowości Żuków Górny na Zaolziu. Jest córką Jana Danysia i Zuzanny Sikora pochodzącej z Hermanic. Rodzeństwo Heleny stanowili dwaj bracia i dwie siostry. Pierwsze lata edukacji spędziła w polskiej szkole podstawowej w Żukowie. Następnie kontynuowała naukę w niemieckojęzycznej szkole w Czeskim Cieszynie.

Szkolne mury były dla Heleny jak okno na świat, które niestety musiała zamknąć po trzech latach nauki. Powodem były przeciwności losu, w dużej mierze związane ze śmiercią ojca, które zmusiły ją do powrotu do rodzinnego domu w Żukowie. Tam zajęła się domowymi obowiązkami i prowadzeniem gospodarstwa rolnego.