Historia Wisły

Historia Wisły

Wisła ma już ponad 400 lat. Źródła pisane wspominają o Wiśle od 1615 roku. Początkowo była to osada, w później pisze się o niej jako o wsi. Na tych terenach było sporo łąk, więc ludność je zamieszkująca trudniła się głównie pasterstwem. Dopiero 1772 roku wieś porzuciła swój tryb życia. Nie stało się do jednak z woli mieszkańców, a przez rozpoczęcia zalesiania łąk, aby spełnić wymagania huty w Ustroniu. Odtąd wioska rozpoczęła wyjątkowo zły okres w swojej historii.

Nieciekawa sytuacja trwała aż do XIX wieku, kiedy wioska zaczęła stawać się znanym i lubianym kurortem wypoczynkowym. Od tego czasu rozpoczęła się tu wielka zmiana. Wioska w końcu mogła się rozwijać. Osiedlali się tu nowi mieszkańcy, a turystów nie brakowało. W miarę wzrostu popularności miejsca zaczęły bywać tu znane osoby takie jak Konopnicka czy Prus.

W czasie II  wiele zabudowań zostało zniszczonych, jednak już chwilę po zakończeniu działań wojennych odbudowano je. W 1962 roku Wisła zyskała prawa miejskie, a wraz z nimi nowe możliwości. Działo się tutaj sporo. Powstawały nowe ośrodki, miejsca wypoczynku i atrakcje.
Aktualnie turyści nie mogą narzekać na nudę. Można podziwiać tu Myśliwski Zameczek Habsburgów z XIX wieku, Muzeum Beskidzkie, Muzeum Adama Małysza, Skocznia Narciarska im. Adama Małysza liczne kościoły oraz wiele innych. Wisła stała się jeszcze sławniejsza po sukcesach Adama Małysza. To tutaj zaczynało wiele gwiazd tego sportu, który przez długi czas był na fali popularności, a i dzisiaj jest sportem rozpoznawalnym i lubianym.
Wszystko to znajduje się w przepięknej okolicy, pełnej dzikiej i nieokiełznanej przyrody. Wielu turystów przyjeżdża tu aktywnie odpocząć i obcować z naturą i bardzo chwalą sobie to miejsce. To doskonała lokalizacja na wyjazd z dziećmi lub pod namiot. Bogata baza noclegowa pozwala również na pobyt w niezwykle luksusowych warunkach.