Jak obniżyć poziom wilgotności w mieszkaniu?
W sezonie grzewczym rzadko otwiera się okna w pomieszczeniach, co zwykle prowadzi do zwiększenia poziomu wilgotności. Zbyt duża wilgotność w mieszkaniu to zjawisko niepożądane, uciążliwe i niekorzystne dla zdrowia. Jak rozpoznać wilgoć w mieszkaniu i jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy!
Po czym poznać, że w mieszkaniu jest zbyt wilgotno?
Chciałoby się rzec, że w nowoczesnym budownictwie wilgoć nie stanowi żadnego problemu. Niestety, niezależnie od cech i wieku zamieszkiwanego budynku, nadmierna wilgotność powietrza może się pojawić. Dużo zależy od naszego stylu życia i od wentylacji. Duże rodziny częściej mają do czynienia z nadmierną wilgotnością pomieszczeń, a to ze względu na częstsze robienie prania, większą liczbę kąpieli w ciągu dnia, czy dłuższe gotowanie. Podczas wymienionych wcześniej czynności produkujemy mnóstwo wilgoci, która nie zawsze znajdzie ujście. Zwłaszcza jeśli niechętnie wietrzymy mieszkanie, a przecież chłodna pogoda nie zachęca do częstego otwierania okien.
Nadmierną wilgotność w mieszkaniu rozpoznamy między innymi po zaparowanych oknach, problemach z suszeniem prania, czy charakterystycznym zapachu. W skrajnych przypadkach możemy zaobserwować grzybowe wykwity na ścianach.
Jak radzić sobie z nadmierną wilgotnością pomieszczeń?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z nadmierną wilgotnością powietrza w domu jest codzienne wietrzenie pomieszczeń. Wystarczy 15 minut, najlepiej po sesji gotowania obiadu. Dobrym rozwiązaniem będzie również rozszczelnienie okien, co zwiększy wentylację w mieszkaniu. Należy również regularnie sprawdzać drożność kanałów wentylacyjnych. Dodatkowym rozwiązaniem do stosowania w zawilgoconych pomieszczeniach jest stosowanie osuszacza powietrza. Tańszym, ale nieco mniej skutecznym rozwiązaniem będzie pochłaniacz wilgoci. Pamiętajmy natomiast, że przed podjęciem jakichkolwiek działań warto zlokalizować przyczynę dużego zawilgocenia pomieszczeń w domu.