Jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym?
W trakcie zmiany pracy lub z powodu samodzielnego opłacania składek NFZ można zwątpić, czy faktycznie posiadamy aktualne ubezpieczenie zdrowotne. A chciałoby się to wiedzieć, chociażby po to, by nie jechać do lekarza na darmo. Albo nie musieć zapłacić za wizytę. Podpowiadamy, w jaki sposób można sprawdzić swój status ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak sprawdzić ubezpieczenie telefonicznie?
Jeśli nie masz pewności, czy Twoje ubezpieczenie zdrowotne jest aktualne, skontaktuj się z dowolnym gabinetem lekarskim, w którym realizuje się świadczenia w ramach NFZ. Można również zadzwonić lub udać się bezpośrednio do szpitala, jednak tę metodę odradzamy. W szpitalu zawsze jest mnóstwo oczekujących i zdecydowanie szybciej uzyskamy potrzebne nam informacje w przychodni. Wystarczy zadzwonić i zapytać o status ubezpieczenia. Recepcjonistka zapyta wtedy o numer PESEL, na podstawie którego zyska dostęp do tego typu informacji. Odpowiedź otrzymamy od razu i bezpłatnie.
Telefon w sprawie statusu ubezpieczenia najlepiej wykonać u lekarza, do którego planuje się iść. Jeśli więc planujesz wizytę u dentysty, zadzwoń do przychodni stomatologicznej oferującej świadczenia na NFZ i jeszcze przed rejestracją zapytaj o ubezpieczenie. To potrwa minutę!
Sprawdź ubezpieczenie online
Niestety nie możemy z marszu sprawdzić sobie statusu ubezpieczenia zdrowotnego online. Mogą to natomiast zrobić osoby, które stworzyły profil zaufany w Internetowym Koncie Pacjenta. To opcja, która niesie ze sobą sporo korzyści. Wszystkie informacje dotyczące leczenia: swojego i swoich bliskich, znajdują się w jednym miejscu. Dzięki temu bez wychodzenia z domu i bez czekania na odpowiedź infolinii możesz zaktualizować wszystkie informacje dotyczące swoich spraw w służbie zdrowia.
Konto w aplikacji IKP wymaga założenia profilu zaufanego, co można zrobić tylko w siedzibie urzędu skarbowego, NFZ, ZUS lub w siedzibie wybranych banków. Warto wspomnieć, że IKP jest przydatne również w przypadku recept. Aplikacja odszyfruje wszelkie zalecenia lekarza, w tym dawkowanie leków. Co więcej, możesz upoważnić jedną osobę i dać jej dostęp do swojego profilu IKP.