Śląskie bez prześwitów między mostami i wiaduktami — GDDKiA zwiększa bezpieczeństwo

Śląskie bez prześwitów między mostami i wiaduktami — GDDKiA zwiększa bezpieczeństwo

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad stale informuje o nowych inwestycjach. Można wywnioskować, że infrastruktura drogowa w Polsce zmienia się na lepsze, chociaż jest jeszcze dużo do zrobienia. Niedawno serwis GDDKiA opublikował informację o modernizacjach mostów i wiaduktów na terenie województwa śląskiego. Dotychczas zabezpieczono już kilkadziesiąt obiektów, a kolejna setka czeka na podjęcie prac.

Bezpieczniejsza podróż przez mosty i wiadukty

Prześwit między wiaduktami i mostami teoretycznie nie ma żadnego znaczenia dla podróżujących, ale tylko, jeśli na drodze nie dochodzi do żadnych wypadków. Polska niestety może pochwalić się wysokim współczynnikiem niebezpiecznych zdarzeń na drogach, dlatego infrastruktura powinna być przygotowana na sytuacje, jak to określono w GDDKiA, ekstremalne. Zabezpieczenie prześwitów między mostami i wiaduktami to rozsądny plan, dzięki któremu niewielka kolizja nie zamieni się w tragedię. A tak może stać się w jednej chwili, gdy auto wypadnie z mostu. Inwestycja obejmująca stworzenie zabezpieczeń na prześwitach idzie w parze z wymianą barier zapobiegających wypadnięciu z drogi. Warto wspomnieć również o tablicach ostrzegawczych, ale one mają mniejsze znaczenie dla bezpieczeństwa, w momencie, gdy do wypadku już dojdzie. Mogą natomiast zachęcać do ostrożniejszej jazdy w newralgicznych odcinkach dróg.

111 prześwitów zabezpieczonych w województwie śląskim

W całym kraju sklasyfikowano aż 1537 prześwitów o potencjalnie niebezpiecznej szerokości. To oznacza w sumie ponad 104 km nowych zabezpieczeń. Na terenie województwa śląskiego zabezpieczono już 42 obiekty, co miało miejsce w zeszłym roku. Na ten rok zaplanowano 111 modernizacji na terenie Śląska. Jeśli GDDKiA zyska dodatkowe środki, w kolejnych latach zabezpieczone zostaną wszystkie prześwity. To oznacza, że przemieszczanie się pomiędzy miastami województwa będzie bezpieczniejsze. Oczywiście nie zwalnia nas to z zachowywania maksymalnej ostrożności. Nawet jeśli auto nie wypadnie z wiaduktu, wypadek może skończyć się bardzo nieszczęśliwie.

Więcej informacji newsów drogowych znajdziesz na stronie: https://infodrogowe.pl/.