Wisła najpopularniejszym turystycznie miastem na Śląsku?

Wisła najpopularniejszym turystycznie miastem na Śląsku?

Na podstawie statystyk Google można sądzić, że Wisła zdecydowanie jest jednym z najpopularniejszych turystycznie miast na Śląsku. W tym roku hotele w Wiśle stanowiły najczęściej wyszukiwaną frazę w Google, w porównaniu do sąsiednich miast w województwie. Tymczasem nie zawsze tak było. Początki świetności Wisły były raczej skromne.

Źródło rzeki Wisły

Największa rzeka w Polsce — Wisła ma swoje źródło właśnie na terenie należącym administracyjnie do miasta o tej samej nazwie. Jednak nie tylko dlatego to turystyczne miasteczko jest tak wyjątkowe. Wisła swoje początki miała prawdopodobnie już w XI wieku, jednak wielbiciele podróży zaczęli coraz chętniej odkrywać uroki miasta w XIX wieku, a więc stosunkowo niedawno. Pod koniec XIX wieku Wisła była odwiedzana już zupełnie chętnie, jednak główną przyczyną tego stanu rzeczy były niskie ceny. W tamtych czasach próżno było szukać w Wiśle luksusowych hoteli, co ponoć bardzo zrażało samą Marię Konopnicką. Piękno natury oczywiście było niezastąpione, ale nawet w tamtych czasach ludzie poszukiwali hoteli komfortowych i porządnych.

Od skromnej wsi do najpopularniejszego turystycznie miasta

W rozwój Wisły bardzo mocno zaangażowali się dwaj panowie: etnograf Bogumił Hoff i psycholog Julian Ochorowicz. To właśnie oni jako pierwsi stworzyli w Wiśle kurorty wypoczynkowe, tworząc swego rodzaju motor napędowy do dalszego rozwoju niepozornej wtedy wsi. W 1911 roku w Wiśle powstało nowoczesne kąpielisko, a do budynków podłączono kanalizację i elektryczność. Aż do II Wojny Światowej Wisła rozkwitała, stając się znanym uzdrowiskiem. Ponowny rozwój Wisły rozpoczął się w latach 60. ubiegłego wieku i trwa do dzisiaj. Wojenne losy miasteczka nie były łatwe, jednak nie przekreśliły przyszłości miasta.