Nowy projekt turystyczny na horyzoncie: Habsburska osada gospodarcza „U początków Wisły”

Nowy projekt turystyczny na horyzoncie: Habsburska osada gospodarcza „U początków Wisły”

W Wiśle nadchodzi nowa atrakcja turystyczna. Budowa, która obejmuje odnowienie budynków mieszkalnych i gospodarczych, jest na ostatniej prostej. Te dwie budowle tworzą zespół znany jako Habsburska osada gospodarcza „U początków Wisły”. Realizacja tego ambicjonalnego projektu stała się możliwa dzięki zaangażowaniu własnych funduszy przez Gminę Wisła, wsparciu finansowemu z Programu INTERREG V-A: Republika Czeska – Polska oraz pomocy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Niedługo zostanie zakończona faza budowlana przedsięwzięcia, w związku z czym grupa specjalistów już przystąpiła do przygotowywania koncepcji na przyszłą stałą wystawę, która będzie prezentowana w osadzie. W związku z tym Gmina Wisła, mająca swoją siedzibę w Urzędzie Miejskim w Wiśle, rozpoczęła poszukiwanie eksponatów i relikwii, które mogą być częścią ekspozycji. Szukają szczególnie takich przedmiotów jak: fotografie historyczne, obrazy, listy, pamiętniki, odznaczenia, mapy, codzienne narzędzia użytkowe oraz inne elementy, które są zgodne z tematyką wystawy.

Szczególnie interesują nas starodawne narzędzia i przedmioty domowe wykonane z drewna lub żelaza, które były wykorzystywane zarówno w domu, jak i podczas pracy na gospodarstwie czy w lesie. Wśród tych przedmiotów mogą znaleźć się takie jak piły, heble, siekiery, klupa (średnicomierz), cechówka, młoty, kliny, haki, imadła czy porzyz, raki do zbierania szyszek oraz inne sprzęty domowe. Chcielibyśmy również zgromadzić hoczki do stroju, drewniane taborety, garnki (trójnogi i inne), okucia, widły, grabie i wiele innych – najchętniej takich, które pochodzą z przełomu XIX i XX wieku.