Okolice Wisły to jedne z najlepszych miejsc na grzybobranie

Okolice Wisły to jedne z najlepszych miejsc na grzybobranie

Grzybiarze z całej Polski już jakiś czas temu wyruszyli na poszukiwania. Nie inaczej jest w okolicach Wisły, gdzie jednak sezon grzybowy zaczął się nieco wcześniej niż w większości Polski. Górzysty teren i duże opady powodują, ze to właśnie w górach możemy spotkać najwięcej grzybów. Jak przygotować się na grzybobranie?

Beskid Żywiecki obfituje w grzyby

Cały Beskid Żywiecki w tym okolice Wisły to prawdziwy raj dla grzybiarza. Wielu z nich donosi, że najbogatsze są okolice Babiej Góry, jednak w tutejszych lasach grzybów nie trzeba długo szukać. Znajdziemy je niemalże na każdym kroku. Pojawiają się tu również okazy bardzo rzadkie i chronione.

Jedynym minusem grzybobrania w tym miejscu jest teren. Będziemy musieli chodzić pod górę, a to niejednemu będzie sprawiało dyskomfort. Nie ma się jednak o co martwić, bogate zbiory na pewno zrekompensują nam każdy wysiłek.

Co zabrać na grzyby

Wybierając się do lasu, koniecznie weźmy ze sobą papierową mapę. Dotyczy to zresztą wszelkich wycieczek w górzyste regiony. Takie zachowanie polecają ratownicy i doświadczeni górale. Niestety wiele przypadków zaginięć wynikło z zawodnej technologii. Niestety GPS potrafi zgubić się na górzystym terenie, a sam telefon może bardzo szybko się rozładować. Dotyczy to zwłaszcza miesięcy zimniejszych. Temperatura może sprawić, że nasza bateria gwałtownie odmówi posłuszeństwa.

W podróż powinniśmy zabrać też atlas grzybów. Będziemy mogli w nim na bieżąco sprawdzić, z jakim okazem mamy do czynienia. Jeżeli nie chcemy tego robić, nie musimy, wtedy koniecznie sprawdźmy nasze grzyby w domu. Innym niezbędnym akcesorium jest wiklinowy koszy. To bardzo ważne! Nie stawiajmy na plastikowe torby czy wiaderka. Niestety takie przechowywanie grzybów może prowadzić do wydzielania się w nich szkodliwych dla zdrowia substancji.

Nie zapominajmy też o odpowiednim stroju. Jest to szczególnie ważne w górach, gdzie pogoda zmienia się naprawdę błyskawicznie. Najlepiej ubrać się warstwowo, aby w razie potrzeby dokładać lub zdejmować ubrania.