Dni Wisły i Wiślańskie Dożynki

Dni Wisły i Wiślańskie Dożynki

Już w najbliższą sobotę w Wiśle odbędzie się wyjątkowe święto. Tego dnia pobawimy się podczas Dni Wisły i Wiślańskich Dożynek. Jak co roku będzie wesoło i głośno. Co zaprezentują artyści podczas tegorocznych obchodów.

Bogaty program artystyczny

Podczas Dni Wisły i Wiślańskich Dożynek usłyszymy między innymi zespół regionalny „Wisła”. Nie będzie to oczywiście jedyna kapela regionalna, która w tym czasie wystąpi. W programie jest naprawdę sporo kapel, które już od lat zachwycają nie tylko okolicznych mieszkańców.

W planach są również różnego rodzaju konkursy i zabawy. Będzie można spróbować pysznego, regionalnego jedzenia, które wykonane jest w 100 procentach z naturalnych składników. Wieczorem odbędą się również tańce otwarte dla wszystkich.

Dożynki będą także czasem tradycyj nich celebracji. Będą więc tradycyjne ozdoby i wieńce, a także zabawy charakterystyczne dla tego okresu. Jedno jest pewne, będzie góralsko i kolorowa!

Tradycja obchodów dożynkowych

Dożynki świętuje się w całej Polsce już od lat. Jest to podziękowanie za kolejne zbiory oraz dobra wróżba na następny rok. Rolnicy świętują w ten sposób zakończenie prac i przygotowanie do zimowego odpoczynku. Podczas obchodów tego święta składa się wieniec dożynkowy oraz wręcza gospodarzom chleb oraz sól.

Zwykle odbywa się też wesoły korowód. Oczywiście mieszkańcy powinni być ubrani w odświętne, tradycyjne stroje. W regionie Wiślańskim jest to naprawdę kolorowe widowisko. Stroje góralskie są naprawdę przepiękne i trzeba chociaż raz zobaczyć je na żywo.

Dożynki w wielu regionach są również świętem religijnym. Modli się wtedy do Boga i dziękuję mu za udane plony. Można też prosić o błogosławieństwo na następny rok. W wielu miejscach odbywają się wtedy uroczyste msze.

Udane dożynki zwiastują udane przyszłoroczne zbiory, a także doskonała okazja do zabawy i zapoznania się ze specyficzną kulturą regionów. Zachęcamy do uczestnictwa w tegorocznych. Z pewnością liczne koncerty i zabawy nie zawiodą oczekiwań.