Ostrzeżenia pogodowe dla Wisły. Zmiany klimatu w Polsce
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-Państwowy Instytut Badawczy-Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie ostrzegał niedawno przed burzami na terenie miasta. Można ostatnio odnieść wrażenie, że takie komunikaty słyszymy coraz częściej. Jak wygląda sprawa zmian klimatycznych na terenie Polski?
Polski klimat
Klimat w Polsce jest umiarkowany i cechuje się dużą zmiennością. Najchłodniejsze rejony znajdują się na północnym wschodzie kraju, a najcieplejsze na południowym zachodzie. Temperatura latem wacha się od 15 do nawet 35 stopni Celsjusza. W zimie temperatura może spaść do -10 stopni.
Do najniższych temperatur zanotowanych w naszym kraju należą te zanotowane w 1940 roku. Termometry pokazały wtedy -41 stopni Celsiusza. Maksimum jakie zanotowano w Polsce to 40,2 stopnia Celsiusza. Było to w okolicach Opola w 1921 roku.
Niestety w ciągu ostatnich lat notuje się coraz większe zmiany klimatu, o których ostrzegają naukowcy z całego świata. Wbrew pozorom ocieplenie nie będzie dla nas korzystne. Jest tak między innymi ze względu na topniejące pokrywy lodowe oraz unikalną roślinność regionalną.
Zmiana klimatu w kraju
Starsi obywatele z pewnością pamiętają, że za „ich czasów” pogoda była diametralnie inna. Zimy były srogie i rozpoczynały się już pod koniec listopada. Dzisiaj nawet w grudniu nie ma śniegu, a minusowe temperatury przychodzą zwykle w okolicach stycznia i lutego.
Zmiana nastąpiła też w miesiącach letnich. Coraz częstsze są burze i gwałtowne opady. Na terenie Polski można nawet spotkać się z tornadami, które niegdyś kojarzyły nam się tylko z odległymi krajami.
Naukowcy dostrzegają, że ostatnie dekady były średnio najcieplejszymi od 230 lat. Spowodowane jest to głównie bardzo łagodnymi zimami, które niestety są niekorzystne dla całego ekosystemu. Były już przypadki kiedy luty był tak ciepły, że rośliny zaczęły kiełkować, niestety kilka dni później temperatura spadła i wszystkie zmarzły.
Ta alarmująca sytuacja wielu ludzi skłania do większej dbałości o ekologię. My włączamy się do tego ruchu i apelujemy o rozsądne gospodarowanie surowcami naturalnymi. Dbajmy o naszą planetę, a będzie ona dobrze służyć naszym dzieciom oraz wnukom.