Planowane wznowienie odwiertów w Jasienicy jeszcze przed świętami

Planowane wznowienie odwiertów w Jasienicy jeszcze przed świętami

Wójt Janusz Pierzyna poinformował podczas ostatniej sesji Rady Gminy, która odbyła się 11 grudnia, o planach wznowienia odwiertów w miejscowości Jasienica jeszcze przed zbliżającymi się świętami. Wskazał przy tym, iż potwierdzone zostało, iż zasoby metanu są tam niewielkie.

Warto przypomnieć, że głównym celem odwiertów w Grodźcu, będącym częścią Gminy Jasienica, jest poszukiwanie wód termalnych. Analizy, które posiada samorząd gminy, sugerują bowiem, że na obszarze Grodźca mogą być zlokalizowane źródła geotermalne o imponującym potencjale gospodarczym. Eksperci szacują, że temperatura tych wód może oscylować w granicach od 70 do 90 stopni Celsjusza.

Sprawia to, że te ciepłe źródła mogą stanowić centralny punkt atrakcyjności zaplanowanego kompleksu turystyczno-rekreacyjno-rehabilitacyjnego z basenami, zwane popularnie Jasienickim Kurortem Zamkowym, co z pewnością przyciągnie wielu kuracjuszy oraz turystów. Jeśli tylko możliwości techniczne oraz finansowe na to pozwolą, woda geotermalna mogłaby być również wykorzystywana do ogrzewania domów mieszkańców tej gminy.

W roku 2021 gmina Jasienica zdobyła środki finansowe na realizację tego projektu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał dotację o wartości 14 866 786 złotych, które mają być wykorzystane w latach 2021-2024 na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych o nazwie „Jasienica GT-1”.