Policja apeluje o rozwagę podczas grzybobrania

Policja apeluje o rozwagę podczas grzybobrania

Akcje poszukiwawcze osób, które zgubiły się w lesie, nie należą do rzadkich. Zjawisko nasila się zwłaszcza w miesiącach jesiennych kiedy sporo osób decyduje się na wyprawę na grzyby. W tym szczególnym okresie policja apeluje o większy rozsądek i prawidłowe przygotowanie się do wycieczki.

Samotne wyprawy często kończą się zgubieniem drogi

Jak wynika z doświadczenia funkcjonariuszy, najczęściej gubią się osoby, które do lasu wybierają się w pojedynkę. Niestety wiele osób zapuszcza się w głąb lasu nie zwracając uwagi na to, w jakim kierunku się oddalają. Skutkuje to utratą orientacji i brakiem możliwości powrotu do miejsca, z którego wyruszyliśmy.
Policjanci w całym kraju niemal każdego dnia zmagają się z tym problemem. Zwykle osoby zagubione udaje się odnaleźć, jednak wymaga to skomplikowanych czynności oraz przysparza niemałej ilości stresu osobie zaginionej.

Jak przygotować się na wycieczkę do lasu?

Wybierając się na grzybobranie, powinniśmy być prawidłowo przygotowani. Najlepiej do lasu wybrać się w towarzystwie. Ułatwia to orientacje w terenie i zwiększa szansę na prawidłowe obranie kierunku. Jeżeli nie mamy towarzystwa, nie zapominajmy o poinformowaniu naszych znajomych lu rodziny, w jakie rejony się wybieramy. W razie wypadku bliscy będą mogli poinformować służby, gdzie mniej więcej się znajdujemy.
W czasie wycieczki starajmy się nie tracić czujności. Pilnujmy kierunku, w jakim się poruszamy i zapamiętujmy charakterystyczne punkty otoczenia. W razie awaryjnej sytuacji pozwoli to nam wrócić tą samą drogą do punktu, z którego przyszliśmy.
Jeżeli mamy wątpliwości co do swojej orientacji, ale zdecydujemy się na samotny spacer, zabierzmy ze sobą jedzenie oraz latarkę. Pozwoli to nam spokojnie przeczekać w razie zgubienia drogi. Dobrym pomysłem może być też zabranie odzieży odblaskowej lub flar sygnałowych. Pozwoli to służbom w łatwy sposób dostrzec nas w zaroślach nawet po zapadnięciu zmroku.
Koniecznie miejmy też ze sobą naładowany telefon komórkowy. Niestety wiele osób o tym zapomina i w razie konieczności nie może nawet poinformować nikogo o swoim położeniu.