Śląskie: w wyniku wypalania traw zginęła 1 osoba!

Śląskie: w wyniku wypalania traw zginęła 1 osoba!

Niemal cała Polska jest ogarnięta plagą wypalania traw. To szkodliwe zarówno dla natury, jak i dla człowieka, o czym mogli przekonać się mieszkańcy województwa śląskiego. W wyniku pożarów traw, które wymknęły się spod kontroli, zginęła 1 osoba, a 9 zostało rannych. Dotychczas strażacy otrzymali już blisko 2500 wezwań do płonących traw.

Rolnicy ślepi i głusi na rady specjalistów

Za największe szkody związane z wypalaniem traw odpowiadają rolnicy i działkowcy. Właściciele ziem bardzo często pozostają ślepi i głusi na apele nakłaniające do zaprzestania wypalania traw. To żadna korzyść dla gleby, a jedynie zagłada dla żyjących w trawie zwierząt. Z powodu suszy ogień bardzo szybko wymyka się spod kontroli, tworząc zagrożenie dla ludzi i ich posesji.

Pamiętajmy, że natura jest doskonale zorganizowana. Tutaj nie ma miejsca na niedociągnięcia i ingerencja człowieka w postaci wypalania traw jest zupełnie zbędna. Jeśli chcesz mieć naprawdę żyzną glebę, dbaj o wszystko, co w niej żyje.

Wysokie kary dla podpalaczy

Wypalanie traw, podobnie jak wzniecanie ognia dla zabawy (to też się niestety często zdarza), podlega surowym karom. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców województwa śląskiego, który zajął się wiosennym wypalaniem starych gałęzi. Mężczyzna szybko stracił kontrolę nad ogniem i gdyby nie szybka interwencja straży pożarnej, z pewnością sam by spłonął. Ceną za życie okazało się także spotkanie z policją. Funkcjonariusze zdecydowali, że o karze dla mężczyzny zdecyduje sąd.

Za wypalanie traw można iść do więzienia, a grzywna wynosi nawet do 30 tysięcy złotych. Mimo to mnóstwo osób decyduje się na wzniecanie pożarów na polach  i nieużytkach, doprowadzając tym samym do wielu zniszczeń.

Ze względu na suszę sytuacja jest szczególnie trudna. Apelujemy, by wszelkie podejrzane działania na łonie natury natychmiast zgłaszać. Dotychczas spłonęło już około 1100 ha terenu.

O wypalaniu traw pisaliśmy również tutaj: https://epiaseczno.pl/pozar-nad-jeziorem-piaseczno-winne-wypalanie-traw/.