Wisła zorganizowała festyn integracyjny dla uchodźców z Ukrainy

Wisła zorganizowała festyn integracyjny dla uchodźców z Ukrainy

W Wiśle przebywa wielu uchodźców z Ukrainy, dlatego miasto postanowiło ich wesprzeć i pomóc odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jak podają władze miasta, wielu Ukraińców już podjęło pracę i samodzielne życie w Polsce, ale wciąż są osoby, które potrzebują pomocy. W miniony wtorek zorganizowano więc specjalny festyn integracyjny.

Akcja integracja w Wiśle

Ukraińscy uchodźcy ze wschodnich części kraju musieli ostatnio pogodzić się z tym, że do kraju nie będzie im dane szybko powrócić. Wciąż nie jest tam bezpiecznie. W związku z tym uchodźcy podejmują pracę w Polsce lub Europie, rozpoczynając niejako nowe życie. Zarobione w ten sposób pieniądze przekazują często na rzecz swoich rodaków walczących za kraj. W Wiśle schroniły się również osoby, które nie znają języka polskiego, czy angielskiego i którym szczególnie trudno jest się zaaklimatyzować w obcym kraju. To szczególnie dla nich zorganizowano tak zwany Dzień Otwartej Integracji.

Praktyczne informacje, warsztaty i spotkania z przedsiębiorcami oferującymi miejsca pracy połączono z występami muzycznymi i warsztatami dla dzieci. Wydarzenie było więc także okazją do oderwania myśli od smutnej rzeczywistości.

Przyjemnie i praktycznie

Jedną z najtrudniejszych rzeczy do załatwienia w obcym kraju jest odpowiednia dokumentacja, a następnie praca. W bardzo trudnej sytuacji są osoby nie znające języka polskiego lub angielskiego, gdyż trudno im się porozumieć. Na szczęście w Wiśle nie jest to problem. Na zorganizowanych we wtorek warsztatach zaproponowano Ukraińcom naukę języka polskiego, zaoferowano wsparcie w kwestii wyrabiania dokumentów i zorganizowano spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami. Festyn był więc praktycznym wydarzeniem, które połączono z rozrywką. Zadbano zwłaszcza o atrakcje dla dzieci, które bardzo potrzebują obecnie pozytywnych bodźców. Były koncerty, konkursy i malowanie twarzy, czyli wszystko to, bez czego żaden festyn obejść się nie może. W organizację wydarzenia zaangażowało się mnóstwo instytucji z województwa śląskiego.