Władze Wisły planują otworzyć fascynujący skansen!
Miasto Wisła szykuje się do kolejnej ciekawej inwestycji. Tym razem przedmiotem zainteresowanie jest Zamek Prezydenta RP. Miasto planuje odbudować oficynę, która istniała w oryginalnej wersji kompleksu. W oficynie natomiast powstanie skansen. Będzie to kolejna atrakcja w już i tak fascynującym kompleksie podarowanym przez Śląsk ówczesnemu prezydentowi kraju.
Zamek Prezydenta RP w Wiśle
W 1930 roku tak zwany Zamek Prezydenta RP był prezentem od Ślązaków dla głowy państwa — Ignacego Mościckiego. Na ten cel przeznaczono istniejący już pałac Habsburgów. Rezydencja przetrwała nawet czasy wojny i PRL. Obecnie także należy do prezydenta, ale dzięki hojności Aleksandra Kwaśniewskiego, obiekt stał się również atrakcją turystyczną.
Kompleks składa się z Zamku Górnego, Zamku Dolnego, Gajówki i Kaplicy. Kiedy prezydent akurat nie znajduje się w budynku, jest on dostępny dla zwiedzających. Fascynujące jest to, że zachowało się wiele obiektów z początków istnienia pałacu, które obecnie tworzą interesujące ekspozycje muzealne. Kompleks to także hotel i restauracje. Wkrótce do tych atrakcji dołączy oficyna, w której władze Wisły planują utworzyć skansen.
Co znajdzie się w skansenie?
Okazuje się, że Wisła planowała budowę skansenu już od dłuższego czasu. Problemem było natomiast znalezienie wykonawcy. Obecnie miasto ponownie ogłosiło przetarg i powszechnie panuje nadzieja, że jesienią przyszłego roku obiekt będzie już w pełni gotowy. Jeśli zaś chodzi o skansen, będzie to dokładna rekonstrukcja oficyny. W środku znajdą się również ekspozycje związane z procesem wypalania drewna na węgiel drzewny.
Kompleks, nawet bez oficyny, jest naprawdę ciekawą atrakcją turystyczną, z której można korzystać na wiele sposobów. Chętni mogą udać się na kawę lub smaczny posiłek w renomowanej restauracji, a potem zarezerwować nocleg w którymś z wyjątkowych pokoi obiektu. Z pewnością jest to jedna z ciekawszych atrakcji na Śląsku. Miejsce z historią!
Przeczytaj również: https://www.grodnozamek.pl/zamek-na-jeziorze-goreckim-niesamowity-wielkopolski-skarb/.