Władze Wisły planują otworzyć fascynujący skansen!

Władze Wisły planują otworzyć fascynujący skansen!

Miasto Wisła szykuje się do kolejnej ciekawej inwestycji. Tym razem przedmiotem zainteresowanie jest Zamek Prezydenta RP. Miasto planuje odbudować oficynę, która istniała w oryginalnej wersji kompleksu. W oficynie natomiast powstanie skansen. Będzie to kolejna atrakcja w już i tak fascynującym kompleksie podarowanym przez Śląsk ówczesnemu prezydentowi kraju.

Zamek Prezydenta RP w Wiśle

W 1930 roku tak zwany Zamek Prezydenta RP był prezentem od Ślązaków dla głowy państwa — Ignacego Mościckiego. Na ten cel przeznaczono istniejący już pałac Habsburgów. Rezydencja przetrwała nawet czasy wojny i PRL. Obecnie także należy do prezydenta, ale dzięki hojności Aleksandra Kwaśniewskiego, obiekt stał się również atrakcją turystyczną.

Kompleks składa się z Zamku Górnego, Zamku Dolnego, Gajówki i Kaplicy. Kiedy prezydent akurat nie znajduje się w budynku, jest on dostępny dla zwiedzających. Fascynujące jest to, że zachowało się wiele obiektów z początków istnienia pałacu, które obecnie tworzą interesujące ekspozycje muzealne. Kompleks to także hotel i restauracje. Wkrótce do tych atrakcji dołączy oficyna, w której władze Wisły planują utworzyć skansen.

Co znajdzie się w skansenie?

Okazuje się, że Wisła planowała budowę skansenu już od dłuższego czasu. Problemem było natomiast znalezienie wykonawcy. Obecnie miasto ponownie ogłosiło przetarg i powszechnie panuje nadzieja, że jesienią przyszłego roku obiekt będzie już w pełni gotowy. Jeśli zaś chodzi o skansen, będzie to dokładna rekonstrukcja oficyny. W środku znajdą się również ekspozycje związane z procesem wypalania drewna na węgiel drzewny.

Kompleks, nawet bez oficyny, jest naprawdę ciekawą atrakcją turystyczną, z której można korzystać na wiele sposobów. Chętni mogą udać się na kawę lub smaczny posiłek w renomowanej restauracji, a potem zarezerwować nocleg w którymś z wyjątkowych pokoi obiektu. Z pewnością jest to jedna z ciekawszych atrakcji na Śląsku. Miejsce z historią!

Przeczytaj również: https://www.grodnozamek.pl/zamek-na-jeziorze-goreckim-niesamowity-wielkopolski-skarb/.