Czujność seniorów z Wisły wystawiona na próbę

Czujność seniorów z Wisły wystawiona na próbę

Co jakiś czas w całej Polsce słyszymy o próbach wyłudzeń pieniędzy metodą podobną do tej na wnuczka. Napływają do nas sygnały, że podobne próby miały miejsce w ostatnich dniach na terenie naszego miasta. Dzięki czujności naszych seniorów nikt nie dał się oszukać. A osoby odpowiedzialne za próbę wyłudzenia pieniędzy obeszły się smakiem.

Tajemnicze telefony

Metodyka działania osób, którym zależy na przywłaszczeniu pieniędzy seniorów od lat się nie zmienia. Dzwonią oni do osób starszych, najczęściej podając się za członków ich rodzin. Podobne telefony odebrali ostatnio seniorzy z Wisły. W pierwszym przypadku telefon odebrał 60-latek, który mieszka na co dzień w Wiśle. Osoba która z nim rozmawiała, przedstawiła się jako jego wnuk. W dalszej części rozmowy spanikowanym głosem opowiedział on o wypadku który spowodował. Poinformował on seniora, że potrącił on młodą kobietę, która oczekuje od niego wpłaty 10 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Po chwili słuchawkę przejął jego kolega, który podając się za funkcjonariusza policji potwierdził wszystko, co powiedział chwilę wcześniej podający się za wnuczka oszust. Fałszywy policjant poinformował seniora, że po pieniądze zjawi się u niego, jego kolega z patrolu. Na szczęście 60-letni mężczyzna już w tym momencie doskonale zdawał sobie sprawę, że jest to nic innego jak próba oszustwa. Zdecydował się on natychmiast przerwać połączenie. Takich telefonów było na terenie naszego miasta tego dnia jeszcze kilka. W każdym przypadku seniorzy bardzo szybko rozłączali połączenie.

Liczne akcje przynoszą rezultaty

Policjanci zwracają uwagę, że dzięki licznym spotom informacyjnym świadomość wśród osób starszych uległa znaczącej poprawie. Doskonale zdają oni sobie sprawę, jak należy działać w przypadku odebrania tego typu połączenia. Co więcej, sami seniorzy bezpośrednio po takim telefonie dzwonią na numer alarmowy, i informują funkcjonariuszy, że taka sytuacja miała miejsce.

Jak nie dać się oszukać?

Postawa seniorów jest doskonałym przykładem, jak należy w takiej sytuacji postąpić. Warto także pamiętać, że w przypadku gdy mamy wątpliwości co do tego z kim rozmawiamy, warto nawet na chwilę przerwać obecne połączenie. Dać sobie kilka oddechów i zadzwonić na numer osoby, która rzekomo do nas telefonowała. Pozwoli nam to w 100% potwierdzić, czy mamy do czynienia z prawdziwą prośbą o pomoc, czy zwyczajnym oszustwem.