Policyjny apel o zachowanie trzeźwości podczas jazdy

Policyjny apel o zachowanie trzeźwości podczas jazdy

Pijani kierowcy w Polsce to prawdziwa plaga. Tylko od początku roku, w naszym kraju zatrzymano już blisko 70 tysięcy osób, które prowadziły samochód na podwójnym gazie. Właśnie dlatego, policja ponawia swoje wielokrotne apele, o niewsiadanie za kółko pod wpływem alkoholu czy też innych substacji które zmieniają świadomość.

Tragiczne statystyki

Jakiś czas temu do informacji publicznej zostały podane informacje odnośnie statystyk minionych wakacji. Na naszych drogach zginęło aż 479 osób. Jako główną przyczynę wypadków śmiertelnych policjanci podają właśnie nietrzeźwość kierowców. Co prawda statystyki te są nieco lepsze niż te z zeszłego roku, jednak liczby te w dalszym ciągu są przerażające. Co byłoby w stanie powstrzymać kierowców? Być może nadchodzące zmiany w przepisach, które zapowiadają znaczne podwyższenie kar dla kierowców, którzy łamią przepisy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe przepisy wejdą w życie jeszcze pod koniec tego roku. Oznaczają one drastyczne podwyższenie kar finansowych. Być może to opamięta kierowców, którzy w obawie przed zapłaceniem bardzo wysokiej kary nie będą tak często decydowali się na prowadzenie samochodu „po piwku”.

Dlaczego to takie ważne?

Pijąc alkohol, czy spożywając środki odurzające nie jesteśmy wstanie przewidzieć niektórych zachowań. Co więcej, nasza percepcja jest w tym momencie znacznie pogorszona. Wpływa to także na prędkość naszych reakcji oraz ocenę sytuacji. Kierowca, który decyduje się na prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym, sprowadza zagrożenie zarówno na siebie, jak i na innych uczestników ruchu drogowego.

Rośnie świadomość społeczna

Pocieszającym jest fakt, że coraz większa liczba kierowców nie pozostaje obojętna, widząc pijanego kierowcę. Coraz częściej słyszymy o sytuacjach, w których to sami kierowcy dokonują zatrzymań obywatelskich. Każdy z nas, widząc podejżanie zachowujący się pojazd może zainterweniować. Czasami wystarczy telefon na najbliższy posterunek policji. To tak niewiele, a telefon ten może nawet uratować czyjeś życie.