Delmikron: kolejny wariant koronawirusa przed nami!

Delmikron: kolejny wariant koronawirusa przed nami!

Mutacjom koronawirusa nie ma końca, chociaż według najnowszych ustaleń, połączenie Delty i Omikronu może przynieść dobre skutki, zapobiegając tworzeniu się nowych mutacji. Na razie jednak nie wiadomo, jak będzie w rzeczywistości. Naukowcy obserwują, jak Delmikron wypiera inne warianty koronawirusa.

Czy Delmikron jest groźny?

Wariant Delta jest uznawany za najgroźniejszy pod względem objawów. Z kolei najnowszy wariant koronawirusa — Omikron, najszybciej się rozprzestrzenia, przekraczając zakażalność Delty o ponad 100%! Połączenie obu mutacji tworzy mieszankę wybuchową, łącząc wysoki stopień zakażalności z ciężkimi objawami.

Na razie jednak zakażeń Delmikronem jest zbyt mało, by móc wyłonić ogólną charakterystykę zachorowań. Wiadomo jedynie, że Omikron jest odporny na szczepionki, a więc atakuje osoby zaszczepione w takim samym stopniu, jak niezaszczepione. Podobnie może być więc i z Delmikronem. Poniekąd wracamy zatem do punktu wyjścia, kiedy nie mieliśmy szczepionek i skutecznej ochrony przed zakażeniem i ciężkimi objawami choroby.

Połączenie dwóch groźnych wariantów przekreśla również nadzieję na rychły koniec koronawirusa, z którym męczymy się już ponad 2 lata. Niestety, naukowcy są zgodni co do tego, że światowa pandemia nie odejdzie w zapomnienie zbyt szybko.

Delmikron szansą na lepsze?

Najbardziej zakaźny wariant koronawirusa, Omikron, daje również najłagodniejsze objawy. To ogromny plus, ponieważ Omikron może z czasem wyprzeć Deltę i zarazem zmniejszyć ilość zgonów i hospitalizacji. W bardzo optymistycznym scenariuszu koronawirus przestałby być dla nas zagrożeniem. Omikron daje bowiem objawy podobne do przeziębienia i jest mniej groźny od zwykłej grypy.

Badacze studzą jednak pozytywne nastroje, tłumacząc, że może również dojść do jeszcze groźniejszej mutacji. Taki scenariusz jest możliwy w momencie, gdy dojdzie do zakażenia Omikronem i Deltą jednocześnie. Nie jest to łatwe, dlatego ryzyko powstania jeszcze groźniejszej mutacji jest niskie, ale istnieje.

Jak postępować wobec tych rewelacji ze świata? Bez zmian zasłaniać usta i nos w miejscach publicznych, a także dbać o swoją odporność. Im silniejszy organizm, tym większe szanse na wygraną z chorobą, niezależnie od wariantu.