Wiślana Odyseja, czyli wielkie sprzątanie brzegów Wisły
Za kilka dni, 21 stycznia w Wiśle rozpocznie się projekt Wiślana Odyseja zorganizowany przez ekologa i aktywistę Dominika Dobrowolskiego. Akcja ma na celu oczyszczenie brzegów rzeki z plastikowych śmieci. Pan Dominik w każdym mieście po drodze do Gdańska będzie zbierał grupę wolontariuszy chętnych do oczyszczającego spaceru brzegami Wisły. Dołączycie się?
Wielka akcja sprzątania brzegów królowej polskich rzek
Ekolog Dominik Dobrowolski ma na swoim koncie już 2 odyseje. Pierwsza odbyła się nad Bałtykiem, a druga na szlakach turystycznych w górach na południu kraju. Teraz przyszła kolej na rzekę Wisłę, która biegnie niemal przez całą Polskę. Sprzątanie brzegów Wisły zajmie prawie cały rok. Podróżnik rozpocznie swoją podróż 21 stycznia w Wiśle, a zakończy ją na początku października w Gdańsku. Trzeba przyznać, że to naprawdę wielkie przedsięwzięcie!
Swoją trasę pan Dominik podzielił na 10 części. Na każdym odcinku sięgającym nieco ponad 100 km w akcję będą mogli włączyć się wolontariusze z pobliskich miejscowości. Stosunkowo długie odcinki nie zawsze będą pokonywane pieszo. Zaplanowano również przejazdy rowerami i podróż kajakami.
W akcji o wdzięcznej nazwie Wiślana Odyseja liczą się 3 punkty: marsz, sprzątanie i edukowanie lokalnych społeczności.
Czas skończyć z plastikiem
Zanieczyszczenie wód plastikiem to problem całego świata i to od ludzi zależy, czy coś się w tym względzie zmieni. Celem Wiślanej Odysei jest zwrócenie uwagi ludzi na gigantyczny problem z plastikiem. Sprzątanie brzegów rzeki to jeden z etapów, jednak najważniejszy pozostaje fakt, że trzeba przestać śmiecić.
Ekolog poprzez cykl spotkań edukacyjnych ma nadzieję zapoznać ludzi z przerażającymi faktami na temat zniszczeń, jakich dokonuje na Ziemi produkcja i zużywanie plastiku. Tym sposobem Dobrowolski chce zachęcić ludzi do ograniczenia lub zaprzestania używania plastiku. Zdecydowanie da się bez niego żyć, a nasza planeta tylko na tym skorzysta.
Więcej na temat szkodliwości plastiku możecie przeczytać we wpisie: https://www.naukowe.pl/mikroplastik-nie-tylko-w-wodzie/.