Ekodoradcy w służbie czystego powietrza. Nowy projekt na Śląsku

Ekodoradcy w służbie czystego powietrza. Nowy projekt na Śląsku

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, w jaki sposób postarać się o dofinansowanie na wymianę starych źródeł ciepła, teraz będziecie mogli skorzystać z usług fachowych ekodoradców. Nowy projekt obejmujący wsparcie i edukację w zakresie odnawialnych źródeł energii będzie obowiązywał w 12 gminach na terenie Śląska, w tym w Wiśle. Co ciekawe, wartość inwestycji wyceniono aż na 17,5 miliona euro.

Ekodoradcy w walce o czyste powietrze

Wszyscy właściciele domków jednorodzinnych prawdopodobnie już mają dosyć rozmów o konieczności wymiany starych pieców. Z nieekologicznymi źródłami ciepła trzeba będzie się pożegnać tak czy inaczej, ale wkrótce będziemy mogli dowiedzieć się wszystkich szczegółów związanych z wpływem starych pieców na jakość powietrza w okolicy.

Zadaniem ekodoradców będzie edukowanie społeczności w zakresie OZE. Dzięki temu ludzie będą w stanie lepiej zrozumieć zachodzące w gminach zmiany. Ekodoradcy będą również wspierać mieszkańców w pozyskiwaniu dotacji na rzecz wymiany starych źródeł ciepła. Ekspert będzie również w stanie doradzić nam w wyborze nowego źródła ogrzewania. To tyle, jeśli chodzi o obowiązki ekodoradców.

Pięcioletni projekt wart miliony euro

Ekodoradcy zagoszczą w naszym życiu na najbliższe 5 lat. Program o dumnej nazwie  „Śląskie. Przywracamy błękit” będzie obowiązywał od początku tego roku do końca roku 2027. W tym czasie samorządy mogą w sumie rozdysponować kwotę w wysokości 17,5 miliona euro. To prawie 79 milionów złotych (zgodnie z aktualnym kursem euro).

Czy  „fachowe doradztwo” istotnie jest warte tak ogromnych pieniędzy? Ciekawe, czy zyskamy wgląd w poszczególne wydatki, ponieważ na razie opisy brzmią dość enigmatycznie. Być może działalność ekodoradców będzie miała naprawdę szeroki zakres i istotnie wpłynie na kwestię OZE w Polsce. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że mnóstwo pieniędzy znowu ląduje w błocie. W końcu można by je wydać na konkretniejsze działania, niż edukację w zakresie ekologii, do której każdy ma dostęp za darmo w sieci.

A Wy co sądzicie o projekcie? Będziecie korzystać?