Fotopułapki idealnym sposobem na śmieciarzy?

Fotopułapki idealnym sposobem na śmieciarzy?

Wisła jest jednym z piękniejszych regionów turystycznych w Polsce. Na świecie jest coraz mniej pięknej natury, a coraz więcej futurystycznych budowli i betonowych miast. Niestety, w Polsce wiele osób nie potrafi docenić piękna naturalnego krajobrazu. Tak zwani śmieciarze chcą nieco zaoszczędzić i pozbywają się śmieci w lasach, tworząc nielegalne wysypiska. Okazuje się, że fotopułapki przynoszą pozytywne skutki w walce z twórcami nielegalnych wysypisk.

Śmieci odwiecznym problemem

Ludzie praktycznie nigdy nie dbali o porządek poza miejscem swojego zamieszkania. Świadczą o tym na przykład zapisy historyczne z Wielkiej Brytanii, czy Francji, gdzie resztki jedzenia i ścieki po prostu wylewano za okno, bez troski o czyjeś buty czy powonienie. Od czasów średniowiecza sporo się zmieniło, ale smutna prawda jest taka, że jesteśmy jeszcze większymi śmieciarzami niż dawniej.

To w większości nie nasza wina. Gdyby producenci nie upierali się tak przy tanich opakowaniach z plastiku, śmieci byłoby o wiele mniej. A przynajmniej nie byłyby tak szkodliwe dla natury. Natomiast fakt, że mnóstwo osób nie korzysta z powszechnie dostępnych śmietników to inna sprawa. Niektórzy ludzie zdają się myśleć, że jak śmieci znajdują się poza domem, to w magiczny sposób znikają.

Fotopułapki w Rudzie Śląskiej przyniosły efekty

Policjanci walczą z osobami tworzącymi nielegalne wysypiska w lasach. Cennym nabytkiem okazały się fotopułapki rozstawiane w miejscach szczególnie upodobanych przez śmieciarzy. Efekty tej strategii szczególnie dobrze widać w Rudzie Śląskiej, gdzie w zeszłym roku zatrzymano aż 8 osób odpowiedzialnych za zaśmiecanie lasów.

Ten wynik pokazuje nie tylko skuteczność fotopułapek, ale również skalę problemu. Samorządy wydają setki tysięcy złotych na likwidowanie nielegalnych wysypisk. Płacimy więc za nie wszyscy za pośrednictwem podatków. A przecież te pieniądze można by przeznaczyć na inwestycje w przestrzeni publicznej.

Być może wysokie kary pieniężne zniechęcą śmieciarzy do pozbywania się odpadów w lasach. Trzymamy kciuki za jak największą liczbę zatrzymanych!