Klaster energii w powiecie cieszyńskim, o co chodzi?

Klaster energii w powiecie cieszyńskim, o co chodzi?

Gminy powiatu cieszyńskiego planują uniezależnić energetycznie, dlatego postanowiły nawiązać między sobą wyjątkową współpracę. Klaster Energii to projekt, dzięki któremu zrzeszone gminy będą wspierać się w pozyskiwaniu funduszy na wytwarzanie ekologicznej energii cieplnej i elektrycznej. Wisła jest jedną z gmin, która nieoficjalnie zgłosiła już swoje uczestnictwo w projekcie.

Współpraca i korzyści dla wszystkich

Współpraca energetyczna, jaka ma się nawiązać między gminami powiatu cieszyńskiego, przyniesie korzyść dla wszystkich członków projektu. W ten sposób poszczególnym gminom łatwiej będzie pozyskać dofinansowanie na odnawialne źródła energii. To jeszcze nie wszystko. Klaster Energii zakłada również budowę instalacji fotowoltaicznych i farm fotowoltaicznych, dzięki którym obniżenie rachunków za prąd nie byłoby jedynie przywilejem osób posiadających domy jednorodzinne.

Powiat cieszyński stałby się dzięki temu miejscem bardziej przyjaznym środowisku. Powietrze byłoby czystsze, a portfele mieszkańców odciążone. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne jest nawiązanie oficjalnej współpracy. Radni gmin będą dyskutować nad projektem i przyjęciem deklaracji. Wiadomo już, że pierwszą miejscowością, która podejmie decyzję, będzie Istebna.

Problemy z fotowoltaiką w powiecie

Z wypowiedzi internautów wynika, że właściciele fotowoltaiki mają problemy z lokalnym dostawcą energii. Konkretnie chodzi o komunikację między właścicielami fotowoltaiki a dystrybutorem. Jak wiemy, w ostatnim czasie zasady oddawania i pobierania energii elektrycznej uzyskanej z paneli fotowoltaicznych uległy zmianie. To dla ludzi pewne utrudnienie, ale nie tak duże, jak zakładano.

Problem jest natomiast z napięciem. Eksperci wyjaśniają, że falownik fotowoltaiczny podwyższa napięcie, by móc wysłać energię elektryczną do sieci. W przypadku, gdy napięcie wzrasta do zbyt dużego poziomu, właściciel fotowoltaiki odnotowuje straty, gdyż instalacja nie jest maksymalnie wydajna. W związku z tym wielu właścicieli chce obniżyć napięcie za pomocą dystrybutora. Ten jednak odpisuje, że nie ma już wolnych terminów na najbliższe kilka miesięcy.

Zamiast tego warto pomyśleć o zastosowaniu inteligentnego gniazdka, które pozwoli obniżyć napięcie w momencie znacznego wzrostu.