Miasta partnerskie Wisły

Miasta partnerskie Wisły

Po co miasta ze sobą współpracują?

 
Współpraca pomiędzy miastami ma pokazywać jedność europejską i pozwala na wymianę dóbr, doświadczeń oraz kultury. Często pomiędzy miastami partnerskimi dochodzi do czasowej wymiany obywateli (edukacja) lub wycieczek. Bardzo często na partnerstwie korzystają artyści, którzy organizują spotkania i warsztaty, które pozwalają zapoznać się z kulturą drugiego kraju oraz rozszerzyć doświadczenia i umiejętności.
 

Miasta partnerskie Wisły

 
Hukvald Czechy – jest partnerem Wisły od 1998 roku. Słynie z kompozytora Leoša Janáčka i festiwalu, który odbywa się co roku na jego cześć.
 
Jastarnia – współpracuje z Wisłą o 2003 roku. To sławna na całą Polskę miejscowość turystyczna, położona na półwyspie helskim.
 
Rheinhausen Niemcy, Badenia-Wirtembergia – partnerem Wisły jest od 2006 roku. To zielony i żyzny teren. Okolica słynie z rezerwatów przyrody.
 
Bully-Les-Mines Francja, Departament Pas-de-Calais – współpracuje z Wisłą od 2004 roku. Mieszka tu wielu polaków, a teren dawniej słynął z górnictwa.
 
Čoka Serbia, Wojwodina – miasto partnerskie od 2007 roku. To miasto wielokulturowe, na którego terenie żyje wiele narodowości.
 
Jabłonków Czechy – Wisła podpisała z tym miastem porozumienie w 2018 roku. To najdalej wysunięte na wschód miasto Czech, które jest znaną miejscowością turystyczną.
 
Jak widać, Wisłą bardzo ceni sobie współpracę z wieloma narodami. Daje to jej wiele możliwości rozwoju oraz wzajemnej pomocy. W następnych latach pewnie możemy spodziewać się dalszych kontaktów, co byłoby bardzo korzystne dla mieszkańców oraz lokalnej kultury ora edukacji.