Właśnie zakończył się 58 Tydzień Kultury Beskidzkiej
9 dni trwał Festiwal Kultury Beskidzkiej. Podczas jego trwania odbywały się koncerty i przedstawienia. Zespoły zaprezentowały się na dwóch scenach dużej oraz małej. Był kolorowy korowód, sesja popularnonaukowa oraz konkurs na Najszwarniejszego Górola i najlepsze stoisko.
Koncerty i moc atrakcji
Festiwal odbywał się na dwóch scenach. Na dużej scenie występy poprowadzili Pustówka i Zbigniew Czyż, a na małej Zenon Zembol i Rafał Cieślar.
Nie zabrakło również tradycyjnego jedzenia i wypieków. Była kolyba góralska z owcami oraz konkurs na Najszwarniejszego Górola. Uczestnicy musieli zmierzyć się z wieloma zadaniami między innymi jedzeniem placów na czas, wbijaniem gwoździ oraz tańcu. Finalnie wygrał Jan Szarzec.
W czasie Tygodnia odbył się tez konkurs na najpiękniejsze stoisko artystyczne. Wygrali Beata i Marek Piwońscy wystawiający swoje rzeźby.
W czasie festiwalu odbyła się konferencja popularnonaukowa oraz plener malarski. Rozrywki były więc bardzo różnorodne i zachęcające do udziału różne grupy społeczne.
Jak to się zaczęło?
Historia Tygodnia Kultury Beskidzkiej rozpoczęła się 16 sierpnia 1964 roku. Początkowo była to głównie scena dla zespołów folklorystycznych. Z czasem zaczęły dołączać zagraniczne zespoły, a sam program wzbogacał się o konkursy oraz inne wydarzenia towarzyszące. W 1975 gospodarzami były już 3 miasta, a rok później dołączyło czwarte.
Od początku było to wydarzenie, które gwarantowało dużo dobrej zabawy. Przyciągało całe rodziny, a zespoły miały okazje zaprezentować swoje umiejętności oraz kulturę swoich regionów. Do dzisiaj jest tutaj kolorowa i bardzo regionalnie, jednak Festiwal jest również polem do występów zagranicznych artystów.