Powstanie nowe muzeum w Wiśle

Powstanie nowe muzeum w Wiśle

Wisła i najbliższe okolice jednoznacznie kojarzą się ze skokami narciarskimi i sławnym na cały świat Adamem Małyszem. Fakt ten postanowiono uczcić, powołując do życia nowe muzeum, które w swoich zbiorach ma gromadzić przedmioty związane ze zwycięstwami naszego słynnego skoczka. Jak ma wyglądać nowa atrakcja Wisły?

Wiele eksponatów związanych z Adamem Małyszem

Muzeum Beskidzkiego Narciarstwa, bo tak ma nazywać się muzeum, w swoich murach będzie gromadziło wszelkie eksponaty związane z narciarstwem, jednak w zdecydowanej większości ma być ono poświęcone Adamowi Małyszowi. Takie plany mają samorząd oraz władze województwa. W chwili obecnej placówka jest na etapie planowania, jednak włodarze przewidują jej ukończenie już w 2023 roku.

Pomysł zrodził się w głowie Jakuba Chełstowskiego, pełniącego funkcję marszałka województwa oraz Tomasza Bujoka burmistrza Wisły. Projekt objęty jest specjalnym patronatem Adama Małysza, który osobiście zaangażował się w realizację. W budynku miałyby znajdować się wszelkie jego trofea oraz sprzęt, którego używał w czasie sławnych zwycięstw.

Trwa przetarg na wykonanie prac

Plany muzeum weszły ostatnio na nowy poziom. Na ten moment przetarg na projekt budynku, który został ogłoszony jakiś czas temu, czeka na rozstrzygnięcie. Chętnych jest osiem firm, które prezentują bardzo różne opcje cenowe. Najtańsza oferta wynosi 61,5 tysiąca złotych, a najdroższa 273 tysiące. Już na tym etapie można przypuszczać, że część firm nie będzie mogła liczyć na realizację zlecenia, miasto dysonuje bowiem budżetem w wysokości 150 tysięcy złotych.

Prace projektowe mają potrwać pół roku od momentu wyłonienia wykonawcy. Następnie zostanie ogłoszony przetarg na prace wykonawcze. Włodarze planują, że budowa ma ruszyć wiosną 2023 roku i potrwać kilka miesięcy aż do jesieni. Jeżeli wszystko pójdzie z planem, to zimowy sezon 2023 roku zapowiada się ciekawie dla odwiedzających Wisłę. Trzymamy kciuki za realizacje projektu i wszystkie firmy, które starają się o to ważne dla miasta zlecenie.