Śląskie z niechlubnym rekordem: ponad 400 wypadków z udziałem pieszych

Śląskie z niechlubnym rekordem: ponad 400 wypadków z udziałem pieszych

Województwo śląskie kryje w sobie mnóstwo ciekawych miejsc, czego świetnym przykładem jest między innymi Wisła. Niestety, region może pochwalić się nie tylko atrakcjami turystycznymi i bogatą historią. Śląskie przoduje obecnie w statystykach dotyczących wypadków drogowych. To właśnie w województwie doszło w 2022 do ponad 400 wypadków drogowych z udziałem pieszych.

Niebezpieczne drogi na Śląsku?

Województwo śląskie stało się numerem jeden pod względem wypadków drogowych z udziałem pieszych. W roku 2022 (nie uwzględniając listopada i grudnia) doszło do ponad 400 wypadków, w tym aż 43 wypadki śmiertelne. Są to przerażające statystyki, które nie biorą się znikąd. Dlaczego to właśnie województwo śląskie przoduje w liczbie niebezpiecznych zdarzeń na drogach? Czynników może być wiele. Jednym z nich są trudne warunki pogodowe, które ograniczają widoczność kierowcom. Tymczasem piesi bardzo często zachowują się nieodpowiedzialnie, a do tego przeważnie są słabo widoczni dla kierowców. Tym sposobem dochodzi do wypadków: niezauważony pieszy wychodzi na jezdnię i kierowca nie jest w stanie zareagować na czas.

Sytuacja jest szczególnie trudna w okresie jesienno-zimowym

Do największej liczby wypadków dochodzi w okresie jesienno-zimowym. Długie wieczory, ciemne poranki i deszczowa pogoda sprawiają, że na drogach robi się szczególnie niebezpiecznie. Nie wszyscy dostosowują się do trudnych warunków, przez co łatwo o wypadek. A najwięcej do stracenia mają piesi, zupełnie bezbronni w przypadku zderzenia z samochodem. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i nie ryzykować, nawet jeśli przysługuje nam, jako pieszym, pierwszeństwo. Świetnym pomysłem będzie również wyposażenie się w elementy odblaskowe, dzięki którym będziemy widoczni dla kierowców.