Śmiertelne przypadki zatrucia denaturatem na Śląsku!

Śmiertelne przypadki zatrucia denaturatem na Śląsku!

Decyzją inspektora sanitarnego na Śląsku wstrzymano sprzedaż denaturatu. W wybranych partiach znajdował się szkodliwy alkohol metylowy, który doprowadził do śmierci aż 13 osób w regionie. Denaturatu nie wolno spożywać pod żadnym pozorem, widać jednak, że wiele osób to robi.

Dramat w województwie śląskim

Służby sanitarne szybko doszły do wniosku, że za śmierć 13 osób w regionie odpowiada denaturat. Ofiary miały to nieszczęście, że trafiły na denaturat, w którym znajdowało się wysokie stężenie alkoholu metylowego — potężnej toksyny, która wolno się rozkłada i wywołuje przy tym nieciekawe skutki uboczne.

Osoby, które przeżyły zatrucie metylenem, do końca życia mogą pozostać niewidome. Skutki zatrucia są trwałe i trudne do wyleczenia. Obecnie zmagają się z nimi 3 osoby, które udało się uratować od śmierci. Inspektor sanitarny wolał nie ryzykować kolejnymi zgonami, dlatego zadecydował o wstrzymaniu sprzedaży denaturatu w ogóle, w całym regionie. Tym sposobem z pewnością uratował wiele osób, wybierających denaturat zamiast wódki ze względu na niższą cenę.

Dlaczego denaturatu nie wolno pić?

Denaturat to popularny środek gospodarczy zawierający wysokie stężenie alkoholu etylowego. Jako że jest to produkt nieobjęty akcyzą, jego cena jest znacznie niższa. Wśród osób pijących denaturat popularną praktyką było przelewanie płynu przez chleb, by w ten sposób oczyścić środek ze szkodliwych substancji. Jak możecie się domyślić, niewiele to daje: denaturat zachowuje swój paskudny smak i wysoką szkodliwość.

Alkohol metylowy był popularnym dodatkiem do denaturatu dawniej, jednak ze względu na to, że denaturat często piją osoby bezdomne i uzależnione od alkoholu, zaprzestano tej praktyki. Obawiano się również, że alkohol metylowy może zaszkodzić komuś podczas sprzątania z użyciem denaturatu.

Mimo że denaturat przeważnie nie ma w składzie alkoholu metylowego, a skażone partie na Śląsku to przypadek, to denaturatu i tak nie wolno spożywać. Znajdują się w nim inne substancje, które wywołują zatrucia, choć nie tak szkodliwe.