Tradycyjny strój mieszkańców Wisły – mężczyźni

Tradycyjny strój mieszkańców Wisły – mężczyźni
Góralskie stroje i kultura są niezwykłe ciekawe. Te noszone w Wiśle pochodzą od Wałachów i wyróżniają się swoim misternym wykonaniem oraz stylistyką. W artykule chcemy przyjrzeć się tradycyjnemu strojowi górali z Wisły. W jakich ubraniach chodzili na co dzień, a w jakich od święta? Zapraszamy do lektury.
 

Tradycyjny strój góralski

 
Odświętny strój górala składał się z białej koszuli uszytej z grubego materiału. Czasem ozdabiano je kolorowymi haftami, jednak najczęściej były gładkie. Na koszule zakładano kamizelkę zwaną briclikiem. Ten element był haftowany i posiadał duże guziki. Spodnie były w kolorze bieli i uszyte z grubego materiału. Były obcisłe i nie miały kieszeni. Na nogi góral zakładał kopyca. Niektórzy, posiadający większą ilość gotówki zakładali też pas ze skóry z szeroką sprzączką. Biedniejsi obwiązywali się rzemieniem. Na uroczyste okazje nosiło się również czarne spodnie, trochę luźniejsze i z cieńszego materiału.
 
Podobnie jak u kobiet strój męski dzielił się na codzienny oraz odświętny. Na co dzień górale nosili białe koszule, najczęściej wykonane z lnu. Były one długie i sięgały kolan. Spodnie w kolorze białym podobnie jak w ubraniu codziennym zaciągano rzemieniem.
 
Górale nosili też płaszcze zwane guniami. Był on w kolorze brązowym ozdobiony kolorowymi wstęgami. Był on zakładany, jednak najczęściej traktowano go jak narzutkę na ramiona z luźno zwisającymi rękawami.
 
Najważniejszym elementem obu strojów jest jednak kapelusz. Wiślańscy górale nosili czarne kapelusze, które przewiązywano białym sznurem. Można było go również ozdobić piórkiem. Kapelusz był symbolem przynależności do danego regionu. Góral nie rozstawał się z nim. Był on wyznacznikiem jego pochodzenia i chęci podkreślenia tożsamości.
 
Drugim bardzo istotnym elementem był łobuszek, czyli broń i podpora górala. Zwykle w formie siekierki jednak często noszono też kije zakończone różnymi kształtami, naturalnymi bądź rzeźbionymi.