Tradycyjny strój mieszkańców Wisły – kobiety

Tradycyjny strój mieszkańców Wisły – kobiety
Kultura góralska jest stara i niezwykle ciekawa. Obejmuje wszystkie dziedziny życia. Każdy z nas zna przecież góralskie sery, stroje czy muzykę. Jakie tradycyjne stroje kobiety nosiły w Wiśle i skąd się one wzięły? Zapraszamy do lektury.
 

Strój góralek

Góralskie stroje dzielą się na dwie grupy. Są oczywiście stroje na różne okazje, czyli świóntecze łobleczenie oraz stroje codzienne, tak zwany lónty. Roboczy strój kobiet składał się z fartuchów. Czarnego pod spodem i kolorowego na wierzchu. W Wiśle jednak najczęściej nosiło się tylko czarną spódnicę. Dopiero na nią zakładano fartuch. Zwykle kolorowy jednak dość stonowany i niezbyt bogato zdobiony. Górna część stroju była bluzką (kabotkiem) z bufiastymi rękawami. Zwykle niezbyt bogato zdobiony z małym dekoltem. Na głowę panie zakładały biały czepiec oraz chustę. To nakrycie głowy zakładano na kok utworzony z warkocza. Czesały się tak mężatki. Panny nosiły po prostu warkocz i gołą głowę. Buty góralskie to oczywiście kyrpce i nosiły je także góralki. Poza nimi ich stopu ozdabiały marszczone czerwone pończochy.
 
Strój odświętny kobiecy składał się z bogato zdobionego gorsetu oraz kolorowej spódnicy. Te elementy były wyszywane i ozdabiane tradycyjnymi wzorami góralskimi. Suknia była naprawdę sporych rozmiarów, marszczona oraz wykonana z grubego materiału. Zwykle noszono pod nią halkę lub nawet kilka. Często przepasano się także jedwabnymi wstążkami. Pod gorset zakładano lniane koszulki, również obficie haftowane. Często dodawano biżuterię i liczne wstążki i ozdobniki. Na głowę zakładano chusty, jednak nie wiązano ich standardowo pod brodą, ale z tyłu głowy.
 
Taki strój pochodzi od Wałachów, czyli głównie synów ludów bałkańskich oraz rzymskich. Osiedlili się oni w Wiśle i Beskidach mieszając się z miejscową kulturą i wnosząc do niej sporo ze swej kultury i obyczajów.