Urokliwe miejsca w Wiśle

Urokliwe miejsca w Wiśle
Wisła i jej bezpośrednie okolice słyną ze skoków narciarskich i niesamowitej przyrody. Prawdziwą gratką do miłośników wędrówek są jaskinie, których w okolicy jest kilka. Te naturalne obiekty kryją w sobie wiele tajemnic. Przekonaj się sam jak bardzo urokliwe i ciekawe są to miejsca.
 

Jaskinia Malinowska

 
Jaskinie Malinowską oficjalnie opisano w 1949 roku, jednak istnieje sporo przesłanek, że była ona używana już od czasów średniowiecza. Miała ona służyć za schronienie bandytów i grup uciśnionych i to niejednokrotnie. Pierwsze doniesienia o tej kryjówce pochodzą już z XV wieku. Mieli ukrywać się tam prześladowaniu husyci. Podobno odprawiali tam nabożeństwa i wykorzystywali obiekt jako miejsce kultu. Później prawdopodobnie służyła w podobnym celom ewangelikom, a także słynnemu rozbójnikowi Ondraszkowi.
 
Oficjalnie jaskinia ma 230 metrów, jednak okoliczni mieszkańcy wierzą, że jej korytarze ciągną się prawdopodobnie aż do samej Wisły. Jaskinie można zwiedzać. Znajduje się ona na szlaku prowadzącym do Malinowskiej Skały.
 

Jaskinia Miecharska

 
Jaskinia Miecharska jest naprawdę sporych rozmiarów. Wyróżnia się na tym tle zarówno w Beskidach, jak i w Europie Środkowej. Długość korytarzy to około 1800 metrów. Jest też niezwykle ciekawa pod kątem znajdujących się tam formacji skalnych oraz nacieków.
 
Jaskinia została odkryta stosunkowo niedawno, bo w 2004 roku. Nie ma innych oficjalnych doniesień na jej temat.
 

Jaskinia Wiślańska

 
Jaskinia Wiślańska jest nieprzeciętnie długa. Korytarze w sumie ciągną się na 2275 metrów. Obiekt znajduje się na górze Malinów. Została odkryta w 2003 roku i dotąd nie została jeszcze dokładnie zbadana. Z uwagi na ten fakt niestety nie można jej swobodnie zwiedzać. W jej środku znajduje się wiele ciekawych zacieków oraz form skalnych.
 

Jaskinia Salmopolska

 
Jaskinia została opisana w 1969 roku i na ten moment jest otwarta, jednak jej zwiedzanie jest dość problematyczne. Posiada ona wąskie korytarze oraz przejścia. Nie ma jedna przeszkód, aby zwiedzić jej część. Co prawda niektóre przejścia pomiędzy głównymi pomieszczeniami są dość ciasne, jednak przeciętnie zbudowane osoby powinny sobie z tym bez trudu poradzić.