Świadectwo energetyczne — szykuje się kolejny wydatek

Świadectwo energetyczne — szykuje się kolejny wydatek

Możliwe, że już w przyszłym roku właściciele nieruchomości będą zobowiązani do sporządzenia tak zwanego świadectwa energetycznego. To certyfikat, który zawiera dane na temat efektywności budynku. Dzięki świadectwom charakterystyki energetycznej rząd chce opracowywać nowoczesne rozwiązania sprzyjające ekologii i umożliwiające osiąganie większej wydajności energetycznej.

Świadectwo charakterystyki energetycznej — po co jest?

Rozporządzenie UE dotyczące oszczędzania mediów, które niedawno weszło w życie, zmobilizowało polski rząd do opracowania następującego pomysłu. Prawdopodobnie już wiosną przyszłego roku wszyscy właściciele domów i mieszkań będą zobowiązani do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej. Dokument będzie informował o sytuacji energetycznej budynku oraz zawierał informacje o rodzaju i przeznaczeniu budynku, oraz jego powierzchni użytkowej. Dane te pozwolą na opracowywanie strategii poprawy efektywności energetycznej w gospodarstwach domowych.

Certyfikaty mogą sporządzać eksperci budowlani. Koszt dokumentu zależy od powierzchni budynku, jego przeznaczenia oraz od źródła ciepła. W przypadku domów jednorodzinnych świadectwo energetyczne może kosztować ponad 1000 zł. Nie ulega wątpliwości, że zbliża się dość kosztowny obowiązek.

Kto nie potrzebuje świadectwa energetycznego?

Dotychczas świadectwo energetyczne było obowiązkiem właścicieli domów jednorodzinnych wybudowanych po 2009 roku. Od 2023 roku będzie to obowiązek wszystkich właścicieli domów i mieszkań. I mimo że certyfikat sporo kosztuje, to kary za jego brak są znacznie wyższe. Stworzono już listę budynków, które certyfikatu nie potrzebują. Są to między innymi budynki gospodarcze obecne w gospodarstwach rolnych, miejsca kultu, a także budynki mieszkalne, zamieszkiwane maksymalnie 4 miesiące w roku. Gdy ustawa wejdzie w życie, warto zwracać uwagę na obecność świadectwa energetycznego przy zakupie nieruchomości.

Może Cię zainteresować: https://www.shower.pl/czym-ocieplic-mieszkanie-od-wewnatrz/.