Aplikacja do zgłaszania nielegalnych wysypisk dostępna w unowocześnionej wersji!

Aplikacja do zgłaszania nielegalnych wysypisk dostępna w unowocześnionej wersji!

Czy zdarzyło Wam się pójść na spacer do lasu i odkryć smutne stosy odpadów komunalnych bądź budowlanych? To niestety częsty widok w polskich lasach, ale na szczęście możemy podjąć aktywną walkę ze śmieciarzami. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ulepszył formularz online do zgłaszania incydentów związanych z zanieczyszczaniem środowiska.

Załamany widokiem śmieci? Zgłoś sprawę przez internet!

Na oficjalnej stronie GIOŚ znajduje się formularz online, za którego pomocą można w kilka chwil zgłosić interwencję w sprawie śmieci zalegających w przestrzeni publicznej. Zgłoszenia można składać anonimowo, a całkowite wypełnienie formularza zajmuje kilka minut. Na tej podstawie służby porządkowe będą znały dokładną lokalizację miejsca wymagającego interwencji. Co więcej, dane lokalizacyjne udostępnione przez świadków oraz wszelkie informacje dodatkowe mogą pomóc w dotarciu do osób odpowiedzialnych za porzucenie śmieci. Tym sposobem ze śmieciarzami naprawdę można walczyć. Nic tak nie zniechęca do zaśmiecania lasów, jak porządna kara finansowa.

Co nowego w formularzu?

Formularz online do zgłaszania miejsc nielegalnego składowania śmieci istnieje od 2021 roku. Strona jest użytkowana dość często — dotychczas zanotowano kilka tysięcy zgłoszeń, a w miarę jak formularz zyskuje popularność, zgłoszeń pojawia się coraz więcej. Od niedawna strona jest jeszcze wygodniejsza. W miejscu, gdzie dawniej należało wpisać dokładny adres, pojawiła się mapka, na której można zaznaczyć odpowiedni obszar. Służby porządkowe trafią bez problemu nawet w te miejsca, których adres trudno jednoznacznie określić. Do każdego zgłoszenia można również dołączyć zdjęcia, które ułatwią zadanie urzędnikom weryfikującym zgłoszenia.

Sprawdź też: https://www.bieszczadyonline.pl/dlaczego-nie-mozna-smiecic-w-gorach/.