Zanieczyszczenie powietrza w Wiśle. Nie jest najlepiej

Zanieczyszczenie powietrza w Wiśle. Nie jest najlepiej

Od kilku dni jakość powietrza w województwie śląskim jest bardzo zła. Przekroczono normy stężenia pyłów PM10, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, zwłaszcza dla osób chorujących na choroby układu oddechowego i układu krążenia. Zła jakość powietrza utrzymuje się także w Wiśle, a kiepskie prognozy zapowiedziano także na piątek i sobotę.

Smog w województwie śląskim, co się dzieje?

Polska jest jednym z krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Wpływ na to ma wiele czynników: przemysł, samochody, stare kotły grzewcze, spalanie odpadów w domach itp. W sezonie zimowym zanieczyszczenie powietrza sięga zenitu w wielu regionach kraju. Odpowiada za to sezon grzewczy. Sytuacja tej zimy jest szczególnie trudna z racji problemów z dostępnością węgla dobrej jakości. Wiele osób decyduje się również na spalanie odpadów, by oszczędzić na opale. To niestety bardzo odbija się na jakości powietrza.

Na ten moment zanieczyszczenie powietrza w Wiśle ma poziom umiarkowany, ale prognozy na ten dzień mówią o większym zanieczyszczeniu. Podobnie ma być jutro i pojutrze. To oznacza, że osoby chorujące powinny zrezygnować w tym czasie z aktywności na zewnątrz.