Żywiec Zdrój zadba o czystość

Żywiec Zdrój zadba o czystość

Czyste Beskidy to akcja, która trwa już od kilku lat. Ma na celu poprawienie estetyki na popularnych górskich szlakach oraz ochronę środowiska. Do akcji może włączyć się każdy zainteresowany i tak właśnie zrobił Żywiec Zdrój, który postanowił zaopatrzyć chętnych w akcesoria do sprzątania.

Skrzynki z akcesoriami pojawiają się w schroniskach

Akcja dostarczania do schronisk górskich sprzętu rozpoczęła się już kilka miesięcy temu. W maju w schroniskach pojawiły się pierwsze skrzynki służące wolontariuszom sprzątającym góry. Ich fundatorem była Fundacja Energia Społeczna. Wtedy zamontowano je na Rysiance oraz Hali Lipowskiej. Dzisiaj do akcji włączyła się również firma Żywiec Zdrój, która planuje kolejne 10 punktów. Nowe skrzynki zostaną umieszczone w takich lokalizacjach jak Skrzyczne, Magurka czy Szyndzielnia.

Założeniem akcji jest dostarczenie każdemu chętnemu odpowiedniego sprzętu oraz ochrony osobistej. W sprzątaniu może wziąć udział każdy. Wystarczy podczas spaceru podnieść kilkanaście pozostawionych przez innych śmieci. To naprawdę niewielki gest, a pomaga utrzymać w czystości szlaki, które codziennie są zanieczyszczane przez niefrasobliwych turystów.

Nie tylko sprzątanie

Akcja Czyste Beskidy to nie tylko działania informacyjne i sprzątanie. To także dużo dobrej zabawy, która w tym roku przybrała formę festiwalu. Czyste Beskidy Festival odbył się w miniony weekend i był swoistym zakończeniem tegorocznych działań. Wieńczył on zorganizowaną 3-dniową akcję sprzątania szlaków.

Podczas wydarzenia można było wziąć udział w warsztatach, prelekcjach i wykładach. Nie brakowało informacji o znaczeniu czystego powietrza, zmianach klimatu czy turystyce. Na specjalne benefity mogli liczyć wolontariusze sprzątający góry.

W tym roku nie są planowane już żadne zorganizowane działania, jednak cały czas o środowisko można dbać samodzielnie. My również przyłączamy się do akcji i zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach w przyszłym roku.