Majowy weekend na Śląsku: wzmożony ruch kolejowy

Majowy weekend na Śląsku: wzmożony ruch kolejowy

Gwałtowny wzrost liczby podróżujących pociągami Kolei Śląskich zanotowano w ostatni długi weekend, a najchętniej wybieranymi trasami były połączenia między Częstochową a Gliwicami, Katowicami a Zwardoniem oraz Katowicami a Wisłą.

Od 1 do 5 maja, relację Częstochowa – Gliwice wybrało jako swój cel podróży ponad 30 tysięcy osób. Trasa z Katowic do Zwardonia przyciągnęła natomiast prawie 28 tysięcy pasażerów. Ponadto, do Wisły z głównego miasta województwa śląskiego udało się ponad 14 tysięcy osób.

Podczas majowego weekendu, Koleje Śląskie uruchomiły na śląskich torach aż 51 jednostek taborowych (wliczając w to specjalny pociąg upamiętniający „20 lat Polski w UE”). Poziom rezerwy taborowej był na imponująco wysokim poziomie. Choć dysponowaliśmy dużo większą liczbą pojazdów, ograniczenia przepustowości torów w kierunku Wisły i Zwardonia uniemożliwiły uruchomienie dodatkowych pociągów. Te trasy zostały jednak maksymalnie wykorzystane — zaznaczył Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

W długi weekend, regionalny przewoźnik zdecydował się na uruchomienie dodatkowych pociągów z Katowic do Wisły oraz z Rybnika do Wisły. Te specjalne połączenia są dostępne od 27 kwietnia, w dni wolne od pracy, i będą kontynuowane aż do 1 września. Ograniczenie liczby dodatkowych pociągów jest wynikiem jednotorowego ruchu dwukierunkowego na odcinku między Kobiórem a Czechowicami-Dziedzicami.